07/05/2023
Golden Boys 24 17 18 19 - 78 -
La Bola De Papel 16 23 17 15 - 71 -

Δεν χάνουν ούτε στο Summer οι Golden Boys !

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου Golden Boys και La Bola De Papel μας χάρισαν μια μοναδική παράσταση διάρκειας 40 λεπτών με άφθονο σασπένς, υψηλό σκορ και συνεχείς εναλλαγές σε προβάδισμα και μομέντουμ. Η ομάδα των αδερφών Χαχάμη ήταν αυτή που χαμογέλασε τελευταία, διατηρώντας το αήττητο σερί και στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Οι δύο ομάδες βρήκαν ικανοποιητικό ρυθμό από νωρίς, με τους Golden να παρουσιάζονται πιο αποτελεσματικοί παίρνοντας προβάδισμα με +8, χάρη στους Ποντικό (6π.), Α. Χαχάμη (6π.), Β. Χαχάμη (5π.), Λαλιώτη (5π.) και Μπυνιχάκη (2π.). Η ομάδα του απόντα coach Αβούρη, σκόραρε και εκείνη με συνέπεια, έχοντας για πρωταγωνιστές στο ξεκίνημα τους Μ. Τσουκάλη (4π.), Φλώρο (4π.), Καραϊσκάκη (4π.) και τον νεοαποκτηθέντα Βέλλη (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 24-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η La Bola βελτιώθηκε σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και, έχοντας αξιοσημείωτο πλουραλισμό, ισορρόπησε την κατάσταση. Οικονόμου (6π.), Μ. Τσουκάλης (4π.), Καραϊσκάκης (4π.), Φλώρος (4π.), Π. Τσουκάλης (3π.) και Βέλλης (3π.) τράβηξαν το κουπί στην επίθεση των Μαυροκόκκινων, ενώ στην αντίπερα όχθη οι μετέπειτα νικητές βασίστηκαν αποκλειστικά στο δίδυμο των Β. Χαχάμη (11π.) - Α. Χαχάμη (6π.). Σκορ ημιχρόνου, 41-39.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν μοιρασμένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 18-17 και τις δύο ομάδες να προσφέρουν όμορφο μπασκετικό θέαμα. Ο μετέπειτα Betsson mvp Βασίλης Χαχάμης (6π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα, όπως και ο Ποντικό (6π.) τόσο εκτελεστικά όσο και δημιουργικά. Το κρεσέντο του Τσουκάλη (8π.) και η διατήρηση της πολυφωνίας επέτρεψαν στην La Bola να ξεκινήσει το τελευταίο δεκάλεπτο, ούσα μόλις 3 πόντους πίσω. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 59-56.

Μεγάλη μάχη και στο τέταρτο δεκάλεπτο με το ματς να οδηγείται στις ειδικές καταστάσεις. Πιο ψύχραιμοι αποδείχθηκαν οι Golden Boys στο κρίσιμο σημείο, παίρνοντας δίκαια τη νίκη, χάρη στα καλάθια των Β. Χαχάμη (7π.), Ποντικού (6π.), Μπυνιχάκη (3π.) και Α. Χαχάμη (3π.). Η La Bola λύγισε στο φινάλε, παρά την προσπάθεια των Φλώρου (6π.), Καραϊσκάκη (3π.), Μ. Τσουκάλη (2π.), Τζαναβάρα (2π) και Οικονόμου (2π.), γνωρίζοντας έτσι την πρώτη της ήττα στο Summer League.

Στο τέλος του αγώνα, οι Golden Boys είχαν 16/41 δίποντα, 11/34 τρίποντα και 13/18 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 5 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η La Bola De Papel είχε 20/45 δίποντα, 7/24 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Χαχάμης με 29 πόντους, έχοντας 8/16 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Τσουκάλης με 18 πόντους και double-double, έχοντας 6/14 δίποντα, 1/9 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Golden Boys (Χαχάμης) : Δαπόλας, Κατσούλης, Λαλιώτης 5 (1), Μπάστας, Ποντικός 18 (4), Χαχάμης Β. 29 (3), Χαχάμης Α. 17 (2), Χερζ Μπυνιχάκης 9 (1).

La Bola De Papel (Μαρινάκης) :  Βέλλης 6 (2), Καραισκάκης 13 (1), Μαρινάκης 2, Οικονόμου 8, Τζαναβάρας 2, Τσουκάλης Μ. 18 (1), Τσουκάλης Π. 5, Φλώρος 17 (3).

Τι μας άρεσε : Το θέαμα που μας προσέφεραν οι δύο ομάδες, με αποκορύφωμα του κάρφωμα του Μπυνιχάκη.