20/01/2024
Chicago Hulks 10 11 9 10 - 40 -
Ellinoroston Celtics 9 17 17 15 - 58 -

Δεύτερη σερί νίκη για Ellinoroston Celtics!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά την αναμέτρηση, με πολλά άστοχα σουτ, κακές επιλογές στην επίθεση και δυσκολεύονταν αρκετά να πετύχουν καλάθι. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 10-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιστροφή  του Φυλακτού στον αγώνα, που είχε χτυπήσει σε μία φάση στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, άλλαξε τα δεδομένα. Ο παίκτης των Ellinoroston Celtics μαζί με τον Μαλτέζο βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έβαλαν μπροστά στο σκορ την ομάδα τους. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21-26.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση και αντιμετώπιζαν μεγάλο πρόβλημα στα ριμπάουντ με αποτέλεσμα να χάνουν όλο και περισσότερο την επαφή με το σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-43.

Οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν στην τελευταία περίοδο και με τον Μαλτέζο να κάνει πάρτι κάτω από τα δύο καλάθια, αύξησαν και άλλο την διαφορά και πήραν μια εύκολη τελικά νίκη με σκορ 40-58.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Μαλτέζος με 24 πόντους, 19 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καραμπίνος με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 13/43 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 5/10 βολές, 42 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 15 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/50 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 8/14 βολές, 51 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 21  λάθη.

Chicago Hulks (Φουντάς): Καραμπίνος  16, Μπένος 4, Φουντάς 5, Παρσόπουλος 2, Μαντζούνης 8, Βράνας, Λύτρας, Τιγκινάγκας 5.

Ellinoroston Celtics (Νικολαΐδης): Παπαϊάκος 9, Νικολαΐδης, Γουρνέλος 1, Φυλακτός 16, Μαλτέζος 24, Γιαννάκος 8.

Τι μας άρεσε: Η παρουσία του Μαλτέζου κάτω από τα δύο καλάθια.