24/02/2024
Terroristas 16 11 2 11 - 40 -
Basket Case 11 5 12 16 - 44 -

Δεύτερη σερί νίκη για την Basket Case!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο καλά στο παρκέ, πίεσαν στην άμυνα, κράτησαν μακρυά από τη ρακέτα την άκρως επικίνδυνη front line της Case και με τον Λίτινα να βρίσκει σκορ δυο φορές έξω από τη γραμμή των 6.75, έκλεισαν την περίοδο στο συν πέντε(16-11). Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την υπεροπλία στους ψηλούς, υπέπεσαν σε 4 λάθη και αν δεν ήταν ο Χέλμης να παλεύει μόνος η διαφορά θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη!

Άμυνα, άμυνα και πάλι άμυνα θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ο τίτλος της δεύτερης στροφής, αφού έκλεισε με το φτωχό επιμέρους 11-6! Οι γηπεδούχοι αναχαίτισαν όλα τα ατού των αντιπάλων τους, με αποτέλεσμα όχι μόνο να κρατήσουν το προβάδισμα, αλλά να το αυξήσουν, με το τέλος του ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 27-16! Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα από τα πιο «άκαπνα» δεκάλεπτα» της φετινής περιόδου, καθώς παρουσιάστηκαν εκνευριστικά άστοχοι με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με τον προβληματισμό να είναι διάχυτος στις τάξεις της ομάδας! Ο Μπουγάς ευστόχησε σε ένα σου τριών πόντων, ενώ 4 είχε ο Δημητριάδας μέσα από το ζωγραφιστό!

Δεν ξέρουμε τι ειπώθηκε μέσα στα αποδυτήρια, μέσα δεν ήμασταν, αλλά αν κρίνουμε από τη μεταμόρφωση της Case ειδικά στο αμυντικό σκέλος, έπιασε τόπο!Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν τον διακόπτη, έκλεισαν κάθε διάδρομο προς το καλάθι τους, δέχτηκαν μόλις δυο πόντους και με τον Μπογιατζή να ηγείται των προσπαθειών τους μείωσαν την απόσταση στο έναν πόντο με σκορ 28-28! Οι Terroristas από την άλλη σταμάτησαν να παίζουν, δεν είχαν λύσεις στην επίθεση και είχαν ως σκόρερ του μοναδικού καλαθιού τον Λεπίτκα!

Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ακούμπησαν την μπάλα στο ζωγραφιστό, εκεί όπου ο Δημητριάδης επιβεβαίωσε για ακόμη μια φορά ότι ανήκει στην Elite των σέντερ αυτής της κατηγορίας! Επιπλέον, ο Κ.Κολιάκος πήρε το όπλο του, ευστόχησε δυο φορές από το τρίποντο και μαζί με τους συμπαίκτες του βοήθησαν τη Case να φύγει με το ροζ φύλλο ανά χείρας, με σκορ 40-44! Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι πλήρωσαν το πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο και είχαν ως καλύτερο παίκτη σε αυτό το διάστημα τον Λίτινα με 5 πόντους!

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Κολιάκος με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Τσιαούσης είχε 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Terroristas(Κονοφάος): Κονοφάος 6, Λετίπκας 2, Λίτινας 13, Μπίρης 6, Μπουγάς 5, Θ.Τσιαούσης 1, Γ.Τσιαούσης 7.

Basket Case(Χέλμης): Δημητριάδης 11, Γ.Κολιάκος 4, Κ.Κολιάκος 13, Λάβδας 2, Μερτινιάν, Μπογιατζής 7, Σαρακινός , Χέλμης 7, Ψαρράκης.

Τι μας άρεσε: Η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της Basket Case!