14/05/2023
G-vana 14 13 19 15 - 61 -
Crushers 8 9 7 10 - 34 -

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους "Τζιβάτους"!

Την δεύτερη νίκη της σε τρία παιχνίδια πέτυχε το μεσημεράκι της Κυριακής η G-Vana , καθώς σε ένα παιχνίδι που είχε τον έλεγχο και στα 40 λεπτά παίζοντας όμορφο και απλό μπάσκετ, δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει 61 – 34 απέναντι στους Crushers.

H G-Vana βρήκε από νωρίς τα πατήματα της στο πρώτο δεκάλεπτο και με το δίδυμο Νικήτα – Τσιμπούρη να είναι σε εξαιρετική κατάσταση με 6 πόντους έκαστος, οδηγούσε την κούρσα, ξεφεύγοντας 14 – 8. Οι Crushers που κυνηγούσαν από την αρχή του παιχνιδιού το σκορ, είχαν τον Ζαχαρία να ξεχωρίζει με 4 πόντους, με Αποστόλου και Μπαλντατσίδη να βάζουν από ένα καλάθι.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με μπροστάρη τον Αποστόλου με 7 πόντους, κατάφεραν να μειώσουν σε 18 – 15. Μετά το πεντάλεπτο, οι Πράσινοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και να αιχμή του δόρατος ξανά τον Τσιμπούρη με 7 πόντους και βοήθειες από Νικήτα και Λιάνα, έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(27-17).

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η G-Vana το τρίτο δεκάλεπτο και παίζοντας γρήγορο και ανοιχτό μπάσκετ με την τριάδα Τσιμπούρη(6), Νικήτα(4)και Τσατσαλή(4) να ηγούνται στο επιθετικό κομμάτι, στέλνοντας την διαφορά στο + 22. Στην φτωχή συγκομιδή των Crushers, ο Σακαρέλλος πέτυχε ένα τρίποντο με Ζαχαρία και Καλούδη να προσφέρουν από 2 πόντους.

Τυπική διαδικασία, ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης , με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν το σκορ με πρώτο βιολί τον Μπαλντατσίδη με 7 πόντους και την G-Vana με πολυφωνία στην επίθεση και μπροστάρηδες τους Χαλτούπη– Τσιμπούρη που πέτυχαν από 4 πόντους, να φτάνει στο τελικό 61-34.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Τσιμπούρης με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Μπαλντατσίδης με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η G-Vana είχε 26/55 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 3/6 βολές, κατέβασε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Οι Crushers είχαν 11/48 τρίποντα, 3/30 τρίποντα, 3/10 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοιράσανε 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.

G-Vana (Ψωμιάδης): Βίγλας 2, Λιάνας 4(12ρ.), Μπαρμπέρης 4(9ρ.), Νικήτας 14(11ρ.), Τσατσαλής 5, Τσιμπούρης 25(8ρ.), Χαλτούπης 7(7ρ.)

Crushers (Αποστόλου): Αποστόλου 11(8ρ.), Ευθύμερος 3 , Ζαχαρίας 6(9ρ.), Καλούδης 2, Κεραμιώτης (7 ρ.), Μπαλντατσίδης 9(10ρ.), Σακαρέλλος 3, Τσέλιος.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες του διδύμου Νικήτα-Τσιμπούρη!