21/04/2024
Airμπωλ 14 19 13 16 - 62 -
Το Τρίτο Φύλο 15 12 11 10 - 48 -

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη υπο τον φόβο του ''President'' Κιάμου!

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς το δεκάλεπτο τελείωσε με το επιμέρους 15-14! Ο Δαλίτσικας ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 9 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ 4 είχε ο Καστρίνιος!

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού τους, καθώς οι Βουτσελάκος, Λιάντζας και Οργίνος ανέλαβαν δράση και με 5, 5 και 4 πόντους αντίστοιχα βοήθησαν την ομάδα τους να οδηγηθεί στα αποδυτήρια στο συν έξι με σκορ 27–33! Από την άλλη πλευρά, οι ‘’ροζ’’ εμφανίστηκαν άκρως ανταγωνιστικοί καθόλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, απόρροια της ανεβασμένης ψυχολογίας που τους έχει δώσει η σπουδαία επιτυχία της ανόδου στην Development League τη χρονιά που ακολουθεί! Οι Καστρίνιος και Βαλσαμίδης κέρδισαν πολλές μάχες κατω απο τα δυο καλάθια, οι Κουτσώνας και  Πανάγος βρήκαν σκορ έξω από την γραμμή των 6.75, ενώ και οι Μητσιου και Μισόκαλος είχαν πολύ καλή παρουσία!

Στην ανάπαυλα, όπως πληροφορηθήκαμε, υπήρξε τηλέφωνο από το μεγαλύτερο πρόεδρο ολάκερης της διοργάνωσης που ακούει στο όνομα, Γιώργος Κιάμος, ο οποίος βρισκόταν στην Ρόδο για επαγγελματικούς λόγους! Ο President ήταν έξαλλος με την χαλαρότητα των παικτών του και ήταν ξεκάθαρο ότι εάν δεν άλλαζε η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο το πρόστιμο θα ήταν τσουχτερό για τον Μπιλάλη, τον Ψύκο και τους υπόλοιπους! Παρόλ' αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν φάνηκαν να συγκινούνται, καθώς παρουσιάστηκαν εκ νέου νωθροί, χωρίς ιδέες στην επίθεση, κάτι που απεικονίστηκε στο 11-13 της προτελευταίας στροφής! Ο μοναδικός ο οποίος ξεχώρισε ήταν ο Βουτσελάκος με 5 πόντους στο ενεργητικό του! Στον αντίποδα, ο Μήτσιου μας χάρισε μοναδικής ομορφιάς φάσεις στο transition, ενώ και ο Πανάγος φάνηκε συνεπής με την γραμμή των 6.75! Το σκορ της περιόδου ήταν το 38-46!

Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε το μοναδικό διάστημα που οι φιλοξενούμενοι εμφάνισαν στο παρκέ ένα μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων! Οι παίκτες του Μπιλάλη κράτησαν τον αντίπαλο στους δέκα πόντους και με τους Βουτσελάκο και Δαλίτσικα να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση καταφεραν φτάσουν στη νίκη με σκορ 48-62!

Betsson MVP ο Αναστάσιος Δαλίτσικας με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 8 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χαράλαμπος Βαλσαμίδης είχε 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Airμπώλ(Μπιλάλης): Βαζαίος, Βουτσελάκος 18, Γαλανής, Δαλίτσικας 15, Λιάντζας 6, Λουκάς 4, Οργίνος 7, Παπαδάκης, Ψύκος 2, Ντζούρας 10.

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ(Καστρίνιος): Βαλσαμίδης 6, Δημόπουλος, Καστρίνιος 6, Κουτσώνας 13, Μήτσιου 8, Μισόκαλος 4, Πανάγος 11, Τσανικίδης.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Βουτσελάκου-Δαλίτσικα, αλλά το πόσο ανταγωνιστικό εμφανίστηκε το ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ!