18/09/2024
Brothers United - 11 8 8 - 27 -
Paraliers 17 9 15 9 - 50 -

Πρώτο δείγμα θετικό για τους Paraliers!

Το βραδάκι της Τετάρτης 18 Σεπτεμβρίου στην πρεμιέρα των δύο ομάδων για τον έκτο όμιλο του Basketaki Cup, οι Paraliers εκμεταλλεύτηκαν το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και έφτασαν σε μία πολύ άνετη νίκη απέναντι στους Brothers United.

Φοβερά πράγματα είδαμε στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Paraliers με όπλο την άμυνα σε συνδυασμό με την χαρακτηριστική αστοχία των Brothers που δεν πέτυχαν ούτε έναν πόντο, να ξεφεύγουν με 0 – 17! Ο Περσεμάτης με 7 πόντους το πρώτο βιολί με Σεπετά με 4 και Σκόρδο με τρίποντο να ακολουθούν.

Οι Πράσινοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με σκοπό να μαζέψουν τη διαφορά και με Κουτούζη(5), Κατρατζή και Πίτο να βρίσκουν στόχο, πλησίασαν σε 8 – 17. Στη συνέχεια οι Paraliers ανέβασαν και πάλι την απόδοσή τους και με το δίδυμο Σκόρδου(5) και Περσεμάτη(4) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 11 – 26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και με επιμέρους σκορ 8 – 15, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 22. Σκόρδος – Τσαϊρέλης στην επίθεση και Σεπετάς στην άμυνα ήταν οι πρωταγωνιστές για τους Paraliers, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των πράσινων που δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να μπουν στην διαδικασία του παιχνιδιού, ξεχώρισε ο Κουτούζης με 4 πόντους.

Με σβηστές μηχανές έπαιξαν οι ομάδες στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το ματς να είναι πλέον τυπική διαδικασία. Τα τρίποντα από Καράμπελα και Πίτο δεν κατάφεραν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις για τους Brothers, με τους Μπραϊμνιώτη(5) – Περσεμάτη(4) να δίνουν τις απαραίτητες λύσεις στους Paraliers , διαμορφώνοντας το τελικό 27 – 50.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Σεπετάς με 5 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Πίτος με 6 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Brothers United: Αβούρης 2, Διαμαντής (10 ρ.), Κακκαβάς, Καράμπελας 3, Κατραντζής 9, Κουτούζης 5, Μουζάκας, Πίτος 6, Ρούλιας, Σιώπκας 2.

Paraliers (Σκόρδος): Μπραϊμνιώτης 9(12ρ.), Περσεμάτης 17(7ρ.), Σεπετάς 5(15ρ.), Σκόρδος 15, Τσαϊρέλης 4(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Το εκκωφαντικό πρώτο δεκάλεπτο τον μετέπειτα νικητών!