11/03/2023
Komic Mastoras BC 14 4 6 11 - 35 -
Powerpuff Boys 19 9 12 14 - 52 -

Δείχνουν τις πραγματικές τους δυνατότητες οι Powerpuff Boys!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Powerpuff Boys έκαναν θεωρητικά την έκπληξη της αγωνιστικής, κερδίζοντας τον Komic Mastora με 35-52 και φτάνοντας έτσι τις 10 νίκες στον 4ο όμιλο της Development League. Στην πραγματικότητα, όμως, η νεανική ομάδα των Ράουατ και Σαμοϊλη ήταν λογικό να βάλει δύσκολα στο αποδεκατισμένο ρόστερ που παρουσίασε ο Komic.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι μετέπειτα νικητές ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, καθώς με πρωταγωνιστή τον Διάκου (8π.) και πολύτιμες βοήθειες από τους Σταμπουλτζίδη (2π.), Παπαϊωάννου (2π.), Καστρίσιο (2π.) και Αθανασόπουλο (2π.) μπήκαν σε θέση οδηγού. Οι γηπεδούχοι είχαν κι εκείνοι καλό επιθετικό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με την τριπλέτα των Τσιώγκα (8π.), Γρηγοράκη (4π.) και Σπυράτου (2π.) να τραβάει το κουπί. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε αισθητά, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και το επιμέρους σκορ να γράφει 4-9. Οι Powerpuff συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση, αφού ο Φιλίππου (2π.) προστέθηκε στην εξίσωση, συνεπικουρώντας τους προαναφερθέντες που συνέχισαν να προσφέρουν λύσεις. Στην αντίπερα όχθη, ο Komic σκόραρε μόλις μία φορά εντός πεδιάς δια χειρός Σερεβέτα (3π.) και έτσι πήγε δίκαια στα αποδυτήρια με -8. Σκορ ημιχρόνου, 18-26.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου με double-score 6-12, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφιο προβάδισμα χάρη στους Διάκου (5π.), Αθανασόπουλο (2π.), Σταμπουλτζίδη (2π.) και Παπαϊωάννου (2π.) και απλοποίησαν ακόμη περισσότερο την κατάσταση. Ο Komic σκόραρε και πάλι με το σταγονόμετρο και, παρά την προσπάθεια των Γρηγοράκη (4π.) και Τσιώγκα (2π.) είδε το ροζ φύλλο να απομακρύνεται επικίνδυνα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 24-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Powerpuff είχαν τον τρόπο να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα και να φτάσουν στη νίκη χωρίς δράματα, με τους Σταμπουλτζίδη (5π.), Σαμοϊλη (4π.), Ράουατ (2π.) και Καστρίσιο (2π.) να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Ο Komic προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα του, παίρνοντας σκορ από τους Τσιώγκα (6π.), Γρηγοράκη (3π.) και Ποθητό (2π.), όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την 6η φετινή του ήττα στο πρωτάθλημα της Development League.

Στο τέλος του αγώνα, ο Komic Mastoras είχε 10/52 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψε 50 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Powerpuff Boys είχε 17/46 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Σταμπουλτζίδης με 10 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόστολος Γρηγοράκης με 11 πόντους και double-double, έχοντας 4/15 δίποντα και 3/9 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Γρηγοράκης 11, Καμηλαράκης, Παπαντώνης, Ποθητός 3, Σερεβέτας 3 (1), Σπυράτος 2, Τσιώγκας 16 (2).

Powepuff Boys (Σταμπουλτζίδης): Αθανασόπουλος 6, Διάκου 16 (2), Καστρίσιος 4, Παπαιωάννου 6, Παππάς, Ραουάτ 3 (1), Σαμοίλης 4, Σταμπουλτζίδης 10 (2), Φιλίππου 3.

Τι μας άρεσε: Κάποιες όμορφες συνεργασίες των δύο ομάδων.