08/10/2023
Komodo Dragons 17 20 10 17 - 64 -
Gallika and Piano BC 19 20 16 14 - 69 -

Δέκα με τόνο, στο πρώτο τεστ της σεζόν τα Gallika & Piano!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό του Seven, τα Gallika & Piano άφησαν υποσχέσεις για τη συνέχεια, καθώς στη πρεμιέρα της Evolution επικράτησαν των Komondo Dragons με σκορ 64-69!

Το ξεκίνημα του αγώνα αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, όσον αφορά τη συνολική επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 17–19. Οι Αναστασόπουλος και ο Ιωάννου ήταν εξαιρετικοί κάτω από τα δύο καλάθια, ενώ τους ακολούθησε απόδοση ο Κατσίκης με 4 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, το νέο μεταγραφικό απόκτημα των Komondo, Παναγιώτης Γαϊτανάκης, ανέλαβε το μεγαλύτερο μέρος του επιθετικού φορτίου της ομάδας, τελειώνοντας την περίοδο με 9 πόντους(1/2β, 1/2δ, 2/2τρ)!

Οι δύο ομάδες στη συνέχεια του παιχνιδιού παρουσίασαν απλόχερα στο παρκέ του  Seven ένα μεγάλο μέρος των επιθετικών τους δυνατοτήτων, χαρίζοντας μας δυνατές μονομαχίες, όμορφες φάσεις και αμείωτο σασπένς καθόλη τη διάρκεια του. Ο Γράδος πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ και καθοδήγησέ με τον πλέον μαεστρικό τρόπο τους συμπαίκτες του, τελειώνοντας την περίοδο με 6 πόντους, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Κλεφτογιάννης πήρε τη σκυτάλη σκοραρίσματος, ήταν εντυπωσιακός, και τελείωσε το δεκάλεπτο σκοράροντας 10 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 37–39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν με την απόδοσή τους ότι μπορούν να παίξουν και άμυνα, καθώς κατάφεραν να κρατήσουν τους Komondo στους 10 πόντους, και με τους Σταύρο Πιερρουτσάκο, Ιωάννου, Λαγουτάρη και Γράδο να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση στις δύο πλευρές του παρκέ, κατάφεραν να οδηγηθούν μία στροφή πριν το τέλος έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων με σκορ 47–55.

Τα Gallika μπήκαν στο φίνις του παιχνιδιού με σπασμένα τα φρένα, καθώς μέσα σε τρία λεπτά(30’-33’) πέτυχαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους 0-11, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους δεκαεννέα πόντους(47-66). Το τέλος του παιχνιδιού τους βρήκε να πανηγυρίζουν, αφού η αντεπίθεση των Komondo έμεινε ημιτελής, καταφέρνοντας εν τελεί να κατακτήσουν τη πρώτη τους νίκη με σκορ 64-69!

Betsson MVP ο Γιώργος Ιωάννου με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα! Στην αντίπερα όχθη, ο Παναγιώτης Γαϊτανάκης  είχε 27 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Τα Gallika & Piano είχαν 23/47 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 5/12 βολές, 37 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/47 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 8/14 βολές, 41 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα και 11 λάθη

Komondo Dragons(Βεργόπουλος): Βαζαίος 5, Βεργόπουλος 6, Γαϊτανάκης 27, Κλεφτογιάννης 16, Ρέππας 5, Ρόκιζας 5.

Gallika & Piano(Πιερρουτσάκος): Γράδος 15, Ιωάννου 19, Κατσίκης 5, Λαγουτάρης 2 Μπέμπλας 3, Γιάννης Πιερρουτσάκος 6, Σταύρος Πιερρουτσάκος 9, Αναστασόπουλος 10.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίλεπτο των νικητών, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου!