06/04/2023
Mpaloniakos 18 26 3 15 9 71 -
Pressof BC 16 12 15 19 15 77 -

10 τρίποντα του Νομικού ήταν αρκετά για Pressof!

Σε ένα ελεύθερο παιχνίδι, με ρυθμό, πολλά τρίποντα και το δίδυμο Κοροπούλη-Νομικό σε απίστευτη κατάσταση (16 τρίποντα), το Pressof επιβλήθηκε του Μπαλονιακού με 71-77 στην παράταση και έκλεισε εξαιρετικά την εκπληκτική του επιθετικά βραδιά!

Ο Κοροπούλης από την μία και ο συνεχώς συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι Νομικός, προσπάθησαν αρκετά για να κρατήσουν κοντά την Pressof στο ξεκίνημα, με τον Ταμπάση από πλευράς γηπεδούχων να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια και να βάζει μπροστά με το υς γηπεδούχους με το 18-16.

Με ένα φοβερό σερί 17-3 στα πρώτα 5 λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Μπαλονιακός έβαλε γερά τα θεμέλια της... κυριαρχίας του στον αγώνα, με Γιούλα, Ταμπάση και Λεβεντούρη υπέροχους και επιθετικούς! Ο Νομικός έβαλε ό,τι μπορούσε, πλήγωσε τους γηπεδούχους με το περιφερειακό του σουτ, αλλά ο Μπαλονιακος ήταν πολύ καλύτερος και έκλεισε το ημιχροχρονο με το 44-28 μπροστά.

Απίστευτο 3-14 σερί για Pressof αυτή τη φορά με τον Νομικό να φοράει για άλλη μια μέρα την εμφάνιση του... Κάρι και να εκτελεί, να μειώνει και να βάζει για τα καλά την παρέα του στη διεκδίκηση της νίκης! Πρόβλημα στη δημιουργία και όχι τόσο πολυ στην εκτέλεση για του γηπεδούχους, οι οποίοι κράτησαν το προβάδισμα όμως, 47-43.

Καμία σχέση με τον Μπαλονιακό του πρώτου μέρους δεν είχε η παρέα του Λεβεντούρη ούτε στην τέταρτη περίοδο, με τους φιλοξενουμενους να συνεχίζουν χωρίς... οίκτο να "πυροβολούν" με Κοροπούλη και Νομικό, να πηγαίνουν το παιχνίδι στην παράταση (62-62) και εκεί να κερδίζουν με το τελικό 71-77, κάνοντας τεράστια ανατροπή!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος ο Κοροπούλης με 29 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από Μπαλονιακό ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Ταμπάσης με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 28/59 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 3/10 βολές 52 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/24 δίποντα, 19/52 τρίποντα, 6/12 βολές, 45 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα και 7 λάθη.

Μπαλονιακός (Λεβεντούρης): Γούλας 21, Κόντης 5, Λεβεντούρης 12 (17 ριμπ.), Ταμπάσης 23, Τζώλης 10.

Pressof (Μπαλάσκας): Βρεττός 6, Καρατζιάς 4, Κοροπούλης 29 (16 ριμπ.), Μπαλάσκας 7, Νομικός 30 (10 τρίπ.), Τσορτός 1.

Τί μας άρεσε: Μα 10 τρίποντα βρε Νομικέ;