11/03/2024
Aballiers 10 11 10 10 - 41 -
Cosa Nostra 14 14 21 21 - 70 -

Στους «16» η Cosa Nostra!

Δευτέρα βράδυ στο Μαζαράκη η Cosa Nostra είχαν εύκολο βράδυ καθώς πέρασαν με άνεση το εμπόδιο των Aballiers, φτάνοντας σε ακόμα μια νίκη με σκορ 41-70.  Να σημειωθεί πως η ομάδα του Ρες δοκίμασε κάποιες τακτικές, ώστε να είναι έτοιμη στην διαδικασία των playoff της Evolution League.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν σχεδόν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Για την Cosa Nostra έφεραν λύσεις στην επίθεση οι Κάκιος και Ρες. Από τους αντιπάλους σκόραραν οι Κρητικός, Λιακόπουλος και Παγάνος, διαμορφώνοντας έτσι το σκορ στο 10-14.

Στη δεύτερη περίοδο η Cosa Nostra άρχισε να μπαίνει στο παιχνίδι με περισσότερη ένταση, καθώς εκμεταλλευτήκε την ταχύτητα του Κάκιου, βγαίνοντας σε πολλούς αιφνιδιασμούς. Επίσης Κουτσουριδάκης και Μοίρας πέτυχαν δύο τρίποντα, διευρύνοντας την διαφορά στους 12. Αυτό που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν την μεταξύ τους απόσταση στο σκορ, με τους Κρητικό και Πολυχρόνη. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 21-28.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά, πάτησαν το γκάζι και διεύρυναν την διαφορά. Ρες και Κάκιος συνεργάστηκαν πάμπολλες φορές και πέτυχαν πολλά καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Επίσης επιθετικά βοήθησαν οι Μοίρας και Κουτσουριδάκης. Από τους Aballiers πέτυχαν πόντους οι Κρητικός και Πολυχρόνης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Cosa Nostra συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Στην άμυνα δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου, ενώ στην επίθεση συνέχισαν να ευστοχούν από κάθε σημείο του γηπέδου. Πρωταγωνιστές ήταν οι Μουρτζής, Μοίρας και Γονιδάκης. Από την αντίπερα όχθη σκόραραν οι Παγάνος και Κρητικός. Ο φωτεινός πίνακας στο τέλος έγραψε το 41-70.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κάκιος Νικόλαος με 13 πόντους 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κρητικός Απόστολος με 24 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Aballiers (Μανώλης): Θάνος 2, Κρητικός 24, Λιακόπουλος 2, Μανώλης, Παγάνος 5, Πολυχρόνης 8.

Cosa Nostra (Ρες): Βιλλιώτης 2, Γονιδάκης 3, Κάκιος 13, Κουτσουριδάκης 7, Μαυρίδης, Μοίρας 15, Μούρτζης 9, Μπρούστας,  Ρες 16, Τζαχρίστας, Φλυτζάνης 5.

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των παιχτών της Cosa Nostra!