28/09/2024
Orlando Tragics 9 24 12 10 - 55 -
Ερυθρός Σταυρός 32 13 18 12 - 75 -

Με δεκάλεπτο "φωτιά" ο Ερυθρός Σταυρός!

Παίζοντας διαστημικό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Σταυρός κέρδισε εύκολα τους Orlando Tragics με 55-75 για τη δεύτερη αγωνιστική του όγδοου ομίλου της Development League, με τους ηττημένους να κρατούν την επιστροφή από το -28 στο -8!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι ο Ερυθρός Σταυρός, καθώς με 11 πόντους του Κουτουζή, 7 του Αγραπίδη, 6 του Τσέκα και 5 του Φαλάγγα, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 23 πόντων, 9-32! Ο Ακτύπης με 4 πόντους, ο Ντρες με ένα τρίποντο και ο Παπαδόπουλος με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Orlando Tragics βρήκαν τα πατήματά τους και με 5 πόντους του Τσιώγκα, 4 του Ντρες, 4 του Παπαδόπουλου και 4 του Αγγελιδάκη, κατάφεραν να μειώσουν από το 9-37 στους 12, 33-45. Τη διψήφια διαφορά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα διατήρησε ο Φαλάγγας με τους 5 πόντους που πέτυχε και ο Τσέκα με τους 3.

Με 4 πόντους του Ποθητού και 3 του Κωνσταντίνου, η παρέα του Κριαλάκου πλησίασε στους 8 στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, 39-47. Κάπου εκεί το συγκρότημα του Ασημομύτη έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές και με 6 πόντους του Τσέκα και τρίποντα των Κουτουζή - Γιώργου Κεραμιδά, ξέφυγε στους 18, 45-63, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Περιστερίου και έτσι ο Ερυθρός Σταυρός έφτασε εύκολα στη νίκη με 55-75, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Αγραπίδη, Τσέκα και Κοροβέση. Για τους "Τραγικούς" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κωνσταντίνου, Τσιώγκας και Ακτύπης.

Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Ακτύπης με 12 πόντους, έχοντας 4/7 βολές και 4/9 δίποντα, ενώ πήρε 6 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Novibet MVP του Ερυθρού Σταυρού ο Αγραπίδης με 14 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 2/4 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Αγγελιδάκης 5, Ακτύπης 12, Κριαλάκος, Κωνσταντίνου 6 (1), Ντρες 8 (2), Ποθητός 4, Παπαδόπουλος 8, Παπανίκος 2, Σπυράτος 3 (1), Τσιώγκας 7 (1)

Ερυθρός Σταυρός (Ασημομύτης): Τσέκα 17 (1), Αγραπίδης 14 (2), Ασημομύτης 2, Κεραμιδάς Ι. 5, Κεραμιδάς Γ. 5 (1), Κοροβέσης 5 (1), Κουτουζής 15 (4), Πάντζαλης, Φαλάγγας 12 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο δεκάλεπτο των νικητών!