25/03/2024
Λύκοι 10 14 5 20 - 49 -
Δαλάι Κλάμα 9 14 18 16 - 57 -

Ένα δεκάλεπτο έφτασε στους Δαλάι Κλάμα!

Το δέκατο φετινό ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall οι Δαλάι Κλάμα, καθώς για την 22η και τελευταία αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν τους Λύκους με 49-57!

Με τον Κούβελα να ξεκινάει ζεστός το παιχνίδι και να πετυχαίνει 6 πόντους, οι Λύκοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης με 10-9. Ο Σωτηράκης με 5 πόντους  και ο Μπαλατσός με 4  έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η δεύτερη περίοδος, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Κουρούβανη, 4 πόντους του Δρόσου και έμμεσο τρίποντο του Σάββα, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 24-23. Ο Σωτηράκης συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των Δαλάι Κλάμα με ακόμη δύο τρίποντα, ενώ 4 πόντους είχε ο Μπέης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μπουρελάκου κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με δύο τρίποντα του Νικηταρά, 5 πόντους του Μπέη και άλλους τόσους του Σωτηράκη, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 29-41. Μοναδικός διασωθέντας των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σάββας με τους 4 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 29-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Δαλάι Κλάμα είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Μπέη, Μπαλατσό, Γιαννούκα, Σταυρόπουλο και Σωτηράκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 49-57! Για τους Λύκους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κουρούβανης, Δρόσος, Σάββας και Χαροκόπος, καταφέρνοντας από το 31-48 να μειώσουν στους 5, 44-49, 3:00 για τη λήξη.

Πολυτιμότερος των Λύκων ο Δρόσος με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 3/9 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Δαλάι Κλάμα ο Μπέης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 2/3 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Δρόσος 9, Καρακώστας 3, Κουρούβανης 17 (3), Κούβελας 9, Νίτσικας, Σάββας 9, Χαροκόπος 2

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Γιαννούκας 5 (1), Μπέης 13 (2), Μπαλατσός 9, Νικηταράς 6 (2), Νικολής, Σταυρόπουλος 2, Σωτηράκης 18 (4), Τζώλης 1, Τσιάρας 3

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Δαλάι Κλάμα!