Hood BC 21 32 26 26 - 105 -
Golden Steak Warriors 20 18 16 26 - 80 -

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε για τη Hood!

Παίζοντας για ακόμη μια φορά γρήγορο και ολοκληρωτικό μπάσκετ, η Hood επιβλήθηκε των Golden Steak Warriors στο κλειστό του Κολωνού και παρέμεινε αήττητη για έκτη συνεχόμενη αγωνιστική.

Μητρόπουλος εναντίον Ζέγγου είχε το μενού στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, με τον πρώτο να οδηγεί τους Golden Steak με οκτώ πόντους και τον δεύτερο να αντιδρά με οκτώ για τη Hood. Ο Γιοβάς πήραν μπρος στη συνέχεια για τους φιλοξενούμενους, παρόλα αυτά η προσπάθεια του Κουκουλά και το τρίποντο του Ζέγγου τρία δευτερόλεπτα πριν τελειώσει η περίοδος έβαλαν σε προνομιακή θέση την ομάδα του Πατσάκα, 21-20.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο, τιμώρησαν την αντίπαλη άμυνα με mid range σουτ από τον Milicevic και τον Ζέγγο και έχτισαν μαξιλαράκι ασφαλείας επτά πόντων στο δίλεπτο, 31-24. Οι Golden Steak, αν και δυσκολεύτηκε επιθετικά, βρήκαν τις λύσεις που ήθελαν στο πρόσωπο του Μητρόπουλου, του Πλακογιαννάκη και του Μακρή, όμως ο Χαριτόπουλος με καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο καθόρισε το σκορ του ημιχρόνου, 53-38!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Λαύκας αύξησε την αποδοτικότητα του επιθετικά και με συνεργό του τον Κουκουλά, διεύρυνε την ήδη υπάρχουσα διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, πέντε διαφορετικοί σκόρερ τράβηξαν το κουπί για την ομάδα του Μπαλατσούρα, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να αλλάξει την εικόνα του ματς, καθώς η Hood συνέχισε να είναι πολύ αποτελεσματική. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 79-54!

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στον Κολωνό, με τη Hood να ρίχνει ρυθμό και να συνδέεται με το αντίπαλο καλάθι με καλή επιθετική πολυφωνία και τους Golden Steak να συνδέονται από κοντά με τον Μπούτζη και να σημαδεύουν σωστά από μακριά δια χειρός Πλακογιαννάκη και Γιοβά. Η Hood εν τέλει έφυγε χαμογελαστή από το Athens Sports Hall, βάζοντας την έκτη νίκη στο σακούλι για το καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Betsson MVP για τη Hood αναδείχτηκε ο Θοδωρής Ζέγγος με 31 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους Golden Steak Warriors ξεχώρισε ο Κώστας Μητρόπουλος με 20 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 2 κλεψίματα.

Hood (Πατσάκας): Milicevic 12, Ζέγγος 31, Θεοδώρου 6, Κουκουλάς 23, Λαύκας 15, Πρωτόγερος 8, Σαρρής, Χαριτόπουλος 10.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Pitic, Γιοβάς 17, Κοντόπουλος 2, Μακρής 7, Μητρόπουλος 20, Μπούτζης 10, Ντούσιας 2, Πλακογιαννάκης 22.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ των νικητών!