22/12/2023
Hurricanes 13 13 12 7 - 45 -
Collectors 18 21 10 13 - 62 -

Δέκατη νίκη στη “συλλογή”!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall οι Collectors συνέλεξαν την 10 νίκη τους στον τρίτο όμιλο της Evolution League και έκλεισαν με όμορφο τρόπο τη χρονιά, επικρατώντας σχετικά άνετα των μαχητικών Hurricanes με 45-62.

Ελαφρώς πιο παραγωγικοί ήταν στην πρώτη περίοδο οι πολύφωνοι Collectors, παρά το γεγονός ότι οι Hurricanes ξεκίνησαν δυνατά με ένα 8-0 στα πρώτα λεπτά, χάρη στους Ιωαννίδη (4π.), Κασσελάκη (3π.), Μακρή (3π.) και Λατίφη (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι πρωτοπόροι του ομίλου διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα και με πρωταγωνιστές τους Κούδα (8π.), Γαζεπίδη (4π.), Τσατσάνη (3π.), Κυριάκου (2π.), Σαβέριο (2π.) και Κ. Αναστόπουλο (2π.) έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας. Στην αντίπερα όχθη, το επιθετικό κρεσέντο του Ιωαννίδη (10π.) και οι πολύτιμες βοήθειες των Βλάχου (3π.) και Λατίφη (2π.) κράτησαν όρθιους τους γηπεδούχους σε αυτό το σημείο. Σκορ ημιχρόνου, 26-39.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του coach Κοσσυβάκη προστάτεψε πολύ αποτελεσματικά το καλάθι της και με το δίδυμο Ιωαννίδης (7π.) και Βλάχος (3π.) μείωσαν σημαντικά τη διαφορά. Οι Collectors μετά από ένα νεκρό επιθετικά διάστημα ξανά βρήκαν τα πατήματά τους και με καλάθια των Κυριάκου (6π.) και Κούδα (4π.) ανέκτησαν τα ηνία και τη διψήφια διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Collectors έφτασαν στη νίκη χωρίς να κινδυνέψουν, με τους Kούδα (5π.) και Σκαμάγκο (4π.) να ξεχωρίζουν στο φινάλε (4π.). Οι Hurricanes κόλλησαν επιθετικά και γνώρισαν την όγδοη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Hurricanes είχαν 10/42 δίποντα, 6/19 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι Collectors είχαν 24/61 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 6 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Κούδας με 20 πόντους και double-double, έχοντας 8/13 δίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 26 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παρασκευάς Ιωαννίδης με 22 πόντους και double-double, έχοντας 6/21 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Hurricanes (Κοσσυβάκης) : Βασιλειάδης, Βλάχος 6, Ιωαννίδης 22 (2), Κασσελάκης 5 (1), Λατίφης 9 (2), Μακρής 3 (1), Σακελλαρίου.

Collectors (Αγγελομάτης) : Αγγελομάτης 8, Αναστόπουλος Π. 2, Αναστόπουλος Κ. 4, Γαζεπίδης 4, Κούδας 20, Κυριάκου 9, Μιχαηλίδης, Παντελεάκης 2, Σαβέριος 2, Σκαμάγκος 4, Τσατσάνης 7 (2).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.