25/02/2024
Run & Gun B.C 20 18 14 16 - 68 -
Powerpuff Boys 18 6 20 18 - 62 -

Έπιασαν 13άρι οι Run & Gun!

Ούτε μια, ούτε δύο, αλλά 13 συνεχόμενες νίκες μετρούν πλέον οι Run & Gun στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής κέρδισαν τους Powerpuff Boys με 68-62 στον Άγιο Νικόλαο!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Powerpuff Boys, καθώς με 8 πόντους του Παπαϊωάννου και βοήθειες των Κόρλου - Μανώλη, προηγήθηκαν με 4-11 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου ο Μποτώνης έβαλε μπρος τις μηχανές και με 12 δικούς του πόντους, έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 20-18!

Στη δεύτερη περίοδο ο Μποτώνης έκατσε στον πάγκο να πάρει ανάσες και έτσι στην επίθεση των Run & Gun είδαμε να σκοράρουν 7 διαφορετικοί παίχτες, με τους Παντελάκη, Παπαδόπουλο και Γεώργα να ξεχωρίζουν και να βάζουν την ομάδα τους στο +18, 38-20. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 14, 38-24, με τους Μανώλη και Σταμπουλτζίδη να βρίσκουν στόχο.

Στην έναρξη του δευτέρου ο Μανώλης σεληνιάστηκε και με 14 δικούς του πόντους, έβαλε τους Powerpuff Boys ξανά στο παιχνίδι, καθώς πλησίασαν στους 5, 49-44. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 52-44, διαμόρφωσε για την ομάδα του Μπέλλου ο Μποτώνης (7π), ενώ νωρίτερα το πρώτο τριποντάκι του έβαλε ο Τρίμμης. Σκορ τρίτης περιόδου 52-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Κανονιέρηδες" διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Τρίμμη, Μποτώνη, Κουρτέση και Παπαδόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 68-62. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αθανασόπουλος, Σταμπουλτζίδης, Μανώλης και Παπαϊωάννου.

Betsson MVP των Run & Gun ο Μποτώνης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 3/10 βολές, 7/19 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Powerpuff Boys Αθανασόπουλος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές και 5/9 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Run & Gun (Μπέλλος): Αρχοντόπουλος, Βέργης 6, Γεώργας 4, Καλλιάρας 4, Κουρτέσης 7, Μπέλλος, Μποτώνης 23 (2), Νούκε 6, Παντελάκης 3 (1), Παπαδόπουλος 5 (1), Παπανικολάου, Τρίμμης 10 (1)

Powerpuff Boys (Σταμπουλτζίδης): Αθανασόπουλος 13, Κόρλος 7, Μανώλης 23 (2), Παπαϊωάννου 12, Ραουάτ, Σαμοΐλης, Σταμπουλτζίδης 7

Τι μας άρεσε: Η πίεση των Run & Gun στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου πήραν και τη διαφορά!