15/04/2024
Titans 13 16 14 8 - 51 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 21 18 13 8 - 60 -

Με το δεξί ο Αρισταίος στο Summer!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Κάρβουνου οι Titans υποδέχθηκαν τον Αρισταίο, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 51-60 και να ξεκινάνε με το δεξί στο Summer League.

Ο Αρισταίος ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, βρίσκοντας καλάθια σε πρωτεύον και δευτερεύον αιφνιδιασμό. Ο Gjini συνδέθηκε μια φορά από μακριά για να ακολουθήσει ο Τζίγκος με 6 πόντους κοντά στο καλάθι. Το γκολ φάουλ του Ηλιαδάκη και οι 5 πόντοι του Πόγκα κράτησαν κοντά στο σκορ τους γηπεδούχους, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-21.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους Titans να ισσοροπούν την κατάσταση, βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα. Αντωνουσάκης με 6 και Ηλιαδάκης με 4 μείωσαν την διαφορά για τους γηπεδούχους ξαναβάζοντας τους στο παιχνίδι. Η απάντηση του Αρισταίου ήταν άμεση, με τους 7 πόντους του Gjini, με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 29-39.

Στην επανάληψη οι Titans έκαναν πάλι την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τους γνωστούς υπόπτους Ηλιαδάκη και Πόγκα να συνεχίζουν σε υψηλούς ρυθμούς και να δίνουν λύσεις επιθετικά. Στην συνέχεια για τους γαλανόλευκους βγήκε μπροστά ο Δημητράτος ο οποίος με ένα τρίποντο και ένα δίποντο έκανε 43-52 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού το παιχνίδι ήταν ακόμα ανοιχτό για τις δύο ομάδες. Τελευταία προσπάθεια των γηπεδούχων για την ανατροπή με τους 4 πόντους του Αντωνουσάκη, όμως η δουλειά είχε για τον Αρισταίο, που δεν αγχώθηκε στο τέλος και πήρε την μεγάλη νίκη με 51-60 και ξεκίνησε με το δεξί στο Summer League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Gjini με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ηλιαδάκης με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Titans (Ηλιαδάκης): Κάσσος 6, Πόγκας 10, Τσίτσος 5, Καπετανάκης 6, Ηλιαδάκης 11, Μπαμπάτσικος 3, Ηλιαδάκης, Αντωνουσάκης 10

Αρισταίος (Δεμένεγας): Καίσης 2, Gjini 12, Τούντας 6, Δημητράτος 7, Μανούρης 7, Τζίγκος 10, Δούρος 8, Παναγής 6, Περδικάρης 2, Δρόσος

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός του παιχνιδιού!