18/10/2024
Golden Steak Warriors 19 15 11 17 - 62 -
Brazzerzz Beachterzz 21 16 18 12 - 67 -

Ποδαρικό με το δεξί για τους Brazzerzz Beachterzz!

Με όπλο το καλό περιφερειακό σουτ, οι Brazzerzz Beachterzz ξεκίνησαν την αγωνιστική σεζόν 24-25' στη Master με το δεξί, επικρατώντας στη πρεμιέρα των Golden Steak Warriors στο κλειστό Γ. Στεφανόπουλος!

Οι Brazzerzz μπήκαν καλύτερα στο ματς, κυκλοφόρησαν ωραία τη μπάλα, βασίστηκαν στους Γρηγορακάκη, Δημητριάδη και προηγήθηκαν στο ξεκίνημα. Η αντίδραση ήρθε γρήγορα από τους Golden Stake, οι οποίοι με μπροστάρη τον Σαλονικίδη πλησίασαν στο σκορ και έφεραν το ματς στους δυο με τις βολές του Πλακογιαννάκη, 19-21!

Ο Μακρής ισοφάρισε το παιχνίδι στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκαλέπτου, για να έρθει στη συνέχεια ο Ζωγράφος και να βάλει σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους. Οι μωβ επανάκτησαν το προβάδισμα χάριν στα περιφερειακά σουτ του Ζώτου, του Πολυχρονόπουλου και του Πιστεύου και παρέμειναν σε θέση οδηγού μέχρι το κλείσιμο του ημιχρόνου, παρά τη προσπάθεια του Πλακογιαννάκη και του Μακρή, 34-37.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Γρηγορακάκης και Πολυχρονόπουλος. Ο Σαλονικίδης έσπασε το ρόδι για τους Warriors με ένα midrange σουτ, αλλά τα μακρινά σουτ του Χαΐτου και του Πιστεύου κράτησαν τους φιλοξενούμενους σε ασφαλή μονοπάτια, 45-55!

Μπαίνοντας στη τελευταία περίοδο, οι Golden Steak προσπάθησαν να πλησιάσουν με τον Σαλονικίδη και τον Μητρόπουλο, αλλά ο Ζώτος βρήκε το χέρι του από μακριά και δεν τους άφησε να το πραγματοποιήσουν. Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά δε τα παράτησαν, έφεραν το ματς στους τέσσερις μετά το τρίποντο του Πλακογιαννάκη, 60-64, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλή διαχείριση ως το τέλος και πήραν τη πρώτη νίκη στη φετινή Master!

Novibet MVP για τους Brazzerzz αναδείχτηκε ο Σταύρος Γρηγορακάκης με 9 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Warriors ξεχώρισε ο Χρήστος Σαλονικίδης με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Ζωγράφος 7, Μακρής 13, Μητρόπουλος 6, Ντούσιας 5, Πλακογιαννάκης 15, Σαλονικίδης 12, Σαράντης 4.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Βγενόπουλος 2, Γρηγορακάκης 9, Δημητριάδης 6, Ζώτος 15, Πίλτσης 3, Πιστεύος 11, Πολυχρονόπουλος 14, Χαΐτος 7.

Τι μας άρεσε: Το ομαδικό μπάσκετ των νικητών!

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Ντούσια. Περαστικά Παναγιώτη!