17/10/2024
Iguana Pacers 18 16 29 16 - 79 -
Gran Μανάρια 24 12 7 19 - 52 -

Με το δεξί στη Master οι Iguana Pacers!

Bράδυ Πέμπτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Iguana Pacers υποδέχθηκαν τα Gran Manaria για την πρώτη αγωνιστική της Master League, με τους γηπεδούχους ανεβάζουν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατούν με 79-52.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και βρήκαν γρήγορους πόντους από Παπαχριστοδούλου και Τσίγκο. Στην συνέχεια οι πράσινοι είχαν απάντηση με τον Κρητικό να βρίσκει σκορ κοντά στο καλάθι και να μειώνει σε 18-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να βελτιώνονται στην άμυνα και να ανεβάζουν ρυθμούς. Στο παιχνίδι πέρασε ο Γεωργίου, ο οποίος βρήκε 9 πόντους με ατομικές προσπάθειές και μείωσε σε 34-36 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Pacers μπήκαν ορεξάτοι στο παρκέ και με τον Στρατομήτρο να παίρνει το όπλο του και να πυροβολεί έξω από την γραμμή των 6.75, οι πράσινοι γύρισαν το παιχνίδι και αύξησαν την διαφορά πάνω από τους δέκα. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην βρίσκουν λύσεις επιθετικά και σημείωσαν μόνο 7 πόντους στην τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού τα Manaria έκαναν την προσπάθεια τους και βρήκαν 5 γρήγορους πόντους από τον σκληρό, όμως το μομέντουμ ήταν με τους πράσινους, με το Στρατομήτρο να ολοκληρώνει μια εξαιρετική εμφάνιση και να δίνει την νίκη στην ομάδα του με 79-52.

NovibetMVP αναδείχθηκε ο Στρατομήτρος με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παπαχριστοδούλου με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Iguana Pacers (Φαρούπος): Ανδριώτης 6, Γεωργίου 18, Γιαννόπουλος 7, Παλάσκας 8, Παπαζαχαρίου 9, Φαρούπος, Κρητικός 6, Στρατομήτρος 25

Gran Manaria (Ηλίας): Ηλίας, Λιάκος 6, Πέππας 3, Παπαευσταθίου 9, Παπαευσταθίου 2, Παπαχριστοδούλου 19, Σκληρός 8, Τσίγκος 5

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός του παιχνιδιού!