16/09/2024
Athens Bucks 12 8 15 5 - 40 -
Blastiakos 12 6 21 10 - 49 -

Με το δεξί στην opening night ο Blastiakos!

Εκμεταλλευόμενος την  επιθετική ικανότητα του Τυροπώλη, ο Blastiakos ξεκίνησε νικηφόρα τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για τη σεζόν 24-25', επικρατώντας των Athens Bucks στο κλειστό του Κάρβουνου.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον Περικό να είναι εύστοχος από τη περιφέρεια και το Blastiako να μοιράζει το επιθετικό φορτίο σε τρεις διαφορετικούς σκόρερ. Ο Τυροπώλης φάνηκε να είναι σε καλή κατάσταση και έβαλε παροδικά σε θέση οδηγού τους λευκούς, όμως ο Δανιάς ισοφάρισε την αναμέτρηση, λίγο πριν κλείσει η πρώτη περίοδος, 12-12.

Στο ίδιο τέμπο κινήθηκαν αμφότερες οι πλευρές στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Bucks ωστόσο να τρέχουν καλύτερα στο ανοιχτό γήπεδο και να βρίσκουν ευκολότερες λύσεις με τον Ζώταλη και τον Αποστολόπουλο. Ο Τυροπώλης μαζί με τον Αβαγκιάν ήταν οι δύο πυλώνες του Blastiakou και πάλι, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να τους βάλει σε προνομιακή θέση. Σκορ ημιχρόνου, 20-18.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Τυροπώλης μπήκε.. αγριεμένος και με συνεχόμενους δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους φιλοξενούμενους, 23-27. Οι Bucks βασίστηκαν στα δίποντα του Αποστολόπουλου και του Περικού, καθώς και στα τρίποντα του Ζώταλη και προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, μη έχοντας ακόμα ωστόσο απάντηση στο μαρκάρισμα του Τυροπώλη, 35-39.

Ο Γεροντάκης άνοιξε το σκορ της τελευταίας περιόδου, για να έρθει και να του απαντήσει  ο Γκορίτσας από πλευράς Bucks. Τσιγκάκος και Κατοίκος συνέβαλλαν στο σκοράρισμα για τον Blastiako, ο οποίος προηγήθηκε με ένα καλό συν εννέα πέντε λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα, 36-45, συνθήκη την οποία δε κατάφεραν να ανατρέψουν οι Αποστολόπουλος και ο Ζώταλης, με αποτέλεσμα ο Blastiakos να πάρει την πρώτη του νίκη στη σεζόν!

Novibet MVP για τον Blastiako αναδείχτηκε ο Γιάννης Τυροπώλης με 29 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασιστ, 1 τάπα και 1 κλέψιμο ενώ από τους Athens Bucks ξεχώρισε ο Θοδωρής Αποστολόπουλος με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Δανιάς 2, Αποστολόπουλος 13, Βερώνης, Χριστόπουλος, Γκορίτσας 1, Ζώταλης 12, Καρώνης 2, Λυραντωνάκης 2, Περικός 8.

Blastiakos (Γεροντάκης): Αβαγκιάν 9, Γεροντάκης 4, Κατοίκος 4, Τσιγκάκος 3, Τυροπώλης 29.

Τι μας άρεσε: Η ατομική εμφάνιση του Τυροπώλη!