12/04/2024
Termites 21 13 17 19 - 70 -
Los Amarousio Lakers 13 4 9 8 - 34 -

Πάτημα με το δεξί για τους Termites!

Παρασκευή βράδυ στη Basketaki Arena οι Termites υποδέχτηκαν τους νεοφώτιστους Los Amarousio Lakers για την πρώτη αγωνιστική του Summer Development League. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν εύκολα με σκορ 70-34.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς προηγήθηκαν για 9 πόντους. Γκαβός και Χριστόπουλος έκαναν την δουλειά στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, ισοφαρίζοντας το σκορ με τους Γαβαλάκη, Ιορδανίδη Πέτρο και Μαυρογιαννάκη. Οι μπλε δεν σταμάτησαν εκεί καθώς διεύρυναν την διαφορά στους 9 πόντους ξανά, παίρνοντας το προβάδισμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με σύμμαχο την άμυνα οι Termites πάτησαν γκάζι,  εκμεταλλευτήκαν τα λάθη των αντιπάλων στην άμυνα και έχτισαν τις βάσεις για την νίκη πριν την ανάπαυλα. Μπιμπούδης, Πατσός και Χριστόπουλος σκόραραν από παντού, στέλνοντας την ομάδα ήρεμη στα αποδυτήρια. Από την αντίπερα όχθη το μόνο που κατάφεραν οι κίτρινοι ήταν να σκοράρουν 2 φορές με τον Μαυρογιαννάκη.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Αποστολόπουλου συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό. Με πρωταγωνιστή τον Μπιμπούδη, ο οποίος σκόραρε κατά ριπάς διεύρυναν και άλλο την διαφορά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν με τον Μαυρογιαννάκη, ο οποιος έβαλε τα καλάθια  μέσα από το ζωγραφιστό. Το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν στο 51-26.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μπλε δεν άφηναν τους κίτρινους να πάρουν ανάσα. Γκαβός, Πατσός, Μπιμπούδης βρήκαν ανοιχτούς χώρους στην επίθεση και  έφτασαν την διαφορά στους 35 πόντους. Αυτό που κατάφεραν στο τέλος οι Lakers ήταν να σκοράρουν 8 πόντους με τον Γαβαλάκη. Στο τέλος ο φωτεινός πίνακας έγραψε το σκορ 70-34.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γκαβός Γιώργος με 18 πόντους,  11 ριμπάουντ και 1 ασίστ (double-double), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γαβαλάκης Κωνσταντίνος με 8 πόντους και 2 ασίστ.

Termites: (Αποστολόπουλος): Αποστολόπουλος,  Γκαβός 18, Μπιμπούδης 24, Ορφανίδης 4, Παζαρλόγλου 2, Πασχαλινόπουλος 5, Πατσός 10, Σταματόπουλος,  Χριστόπουλος 7

Los Amarousio Lakers (Γαβαλάκης): Marishta Markel , Marishta Mario, Γαβαλάκης 8, Ιορδανίδης Πέτρος 2, Ιορδανίδης Ορέστης 5, Μαυρογιαννάκης 15, Πασαδάκης, Σπύρου 2

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!