21/02/2024
Airdomers 21 13 20 20 - 74 -
Fioretsina Salonica 17 29 20 22 - 86 -

Δεν άφησαν περιθώρια οι Fioretsina Salonica!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν μια περίοδος ανταγωνισμού. Οι Airdomers εισέβαλαν στο παρκέ με την αποφασιστικότητα να επικρατήσουν, ενώ οι Fioretsina προσπάθησαν να αντισταθούν με όλες τις δυνάμεις τους. Οι Σουκουλιάς και Ρεβαχ των Airdomers ξεχώρισαν στην επίθεση, ενώ οι Δοξάκης, Παπαβασιλείου και Μιλκούδης των Fioretsina προσπάθησαν να διατηρήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους Airdomers να έχουν μια μικρή διαφορά στο σκορ, με αποτέλεσμα 21-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Fioretsina άνοιξαν το παιχνίδι και εμφάνισαν εκπληκτική απόδοση στην επίθεση. Οι Δοξάκης, Παπαβασιλείου και Μιλκούδης ήταν αναπόφευκτοι στο γήπεδο, ενώ οι Airdomers προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Σουκουλιά και Ρεβαχ. Παρόλο που οι Airdomers είχαν στιγμές φωτιάς, οι Fioretsina κατάφεραν να κερδίσουν το δεύτερο δεκάλεπτο με σαφή διαφορά, με σκορ 34-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Fioretsina συνέχισαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, ενώ οι Airdomers προσπάθησαν να αντισταθούν. Οι Σουκουλιάς και Ρεβαχ προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι, αλλά η ανωτερότητα των Fioretsina ήταν εμφανής. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τα Fioretsina να διατηρούν ένα μεγάλο προβάδισμα, με σκορ 54-66.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Airdomers προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, αλλά οι Fioretsina δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης. Παρά την αξιοσημείωτη προσπάθεια των γηπεδούχων, οι Fioretsina διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφεραν να κερδίσουν τον αγώνα με σκορ 74-86.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Γιάννης Δοξάκη ο οποίος έβαλε 14 πόντους και πήρε 4 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Airdomers είναι ο Ίζη Ρεβάχ που έκανε Double Double με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Airdomers: Βαλμάς 11 , Μαυρίδης 10 (2) , Τρακοσάρης , Αρσένης 8 (2) , Ρεβάχ 23 , Ζελενιτσας , Σουκουλιάς 22 , Καραμανώλης

Fioretsina Salonica: Μιλκούδης 14 , Χαριτίδης 2 , Καμπίτσης , Μήτκος 7 , Παπαδόπουλος 6 , Δοξάκης 14 (4) , Παπαβασιλείου 14 (2) , Τετράδης 11 (1) , Ταξιλταρίδης 14 (2) , Τούμπας 4