13/03/2023
Beerokoillers 18 20 5 11 - 54 -
Kolosos Dunk n' Donuts 12 4 8 14 - 36 -

Δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης οι Beerokoillers!

Την Δευτέρα το βράδυ 13 Μαρτίου στο κλειστό του Σπάρτακου, οι Beerokoillers βγάζοντας ενέργεια και πάθος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παίζοντας όμορφο κατά διαστήματα μπάσκετ, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης απέναντι στον αδιάφορο βαθμολογικά Koloso Dunk N”Donuts κι έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη για την παραμονή με 54 – 38.

Το παιχνίδι, ήταν ισορροπημένο στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Beerokoillers να πατούν το γκάζι στο τελευταίο δίλεπτο και να ξεφεύγουν 18 – 12. Ο Κοσμαδάκης ήταν το πρώτο βιολί των γηπεδούχων με 9 πόντους, με τον Κεφαλά να προσφέρει 5 και τον Νεοφύτου να ακολουθεί με 4, ενώ για τον Koloso ξεχώρισε ο Ζαμπούρας με 5 πόντους, με Καραμπεσύνη,Λούπαση και Μπαρδούτσο να βάζουν από ένα καλαθάκι.

Οι Beerokoillers με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα, καθώς δέχτηκαν μόλις 4 πόντους σε συνδυασμό με το ωραίο μπάσκετ και τις καλές επιθέσεις που έβγαζαν, έστειλαν την διαφορά στο + 22, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναγιωτάκης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων με 13 πόντους στο ενεργητικό του και πήρε τεράστιες βοήθειες από τον Μανδηλαρά σε άμυνα και επίθεση, με τον Καπελλέ να σκοράρει κι αυτός από την περιφέρεια, για το 38-16.

Το τρίτο δεκάλεπτο, δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο, και το σκορ να είναι 43 – 24 υπέρ των Beerokoillers . Καπελλές και Κοσμαδάκης, έβαλαν τα μοναδικά καλάθια για τους προπορευόμενους, ενώ για τους Donuts από 2 πόντους πέτυχαν οι Αργυρίου, Χουλιαράς, Λούπασης και Μπαρδούτσος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση της διαφοράς που κρατούσαν, με Παναγιωτάκη – Κοσμαδάκη να βάζουν από 4 πόντους και ένα τρίποντο του Κεφαλά, ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ηταν να χαμηλώσουν λίγο την διαφορά, με 6 πόντους του Λούπαση και Μπαρδούτσο– Χουλιάρα να προσφέρουν βάζουν από 4 έκαστος.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σάλβος Κοσμαδάκης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ ,4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Ζαμπούρας με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Beerokoillers είχαν 16 / 46 διποντα, 7 / 24 τρίποντα, 1 / 1 βολή, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Ο Kolosos είχε 12 / 83 δίποντα, 2 / 8 τρίποντα, 6 / 13 βολες, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Καπελλές (, Κατσίκης 2, Κεραμιδάς, Κεφαλάς 10, Κοσμαδάκης 16(8ρ.), Μανδηλαράς 2, Νεοφύτου 4, Παναγιωτάκης 15, Ψαλτόπουλος.

Kolosos Dunk N Donuts (Ζαμπούρας): Αργυρίου 4, Ζαμπούρας 7(7ρ.), Καραμπεσύνης 3, Λούπασης 10, Μπαρδουτσος 5(10ρ.), Ρούσης 2, Χουλιαράς 5(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Κάποιες πολύ όμορφες συνεργασίες που έβγαλαν οι νικητές όταν τους έφυγε το άγχος για την νίκη.