03/06/2023
Space Jam 14 24 22 19 - 79 -
All Blacks 13 9 14 20 - 56 -

Δεν άργησε να ξαναβρεί τον καλό της εαυτό η Space Jam!

Η Space Jam επέστρεψε στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις το βραδάκι του Σαββάτου στο Basketaki Arena, καθώς ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη και με πολύ όρεξη μέσα στις τέσσερις γραμμές, επικρατώντας εύκολα με 79 – 56 απέναντι στους All Blacks.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους All Blacks να ξεφεύγουν στην αρχή με τον Σαμαρτζή να ηγείται στην επίθεση με 7 πόντους και τον Χερβατίδη να βάζει 4 και την Space Jam να ισορροπεί στην συνέχεια και με μπροστάρη τον Μανωλόπουλο με 7 πόντους και τρίποντο του Νάστου στην εκπνοή, να παίρνει το προβάδισμα με 14 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βρήκαν εύκολα ανοιχτούς διαδρόμους , πήραν τον απόλυτο έλεγχο και με τον Κανλή να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 5 πόντους, τον Νάστο να πυροβολεί κατά ριππάς από την περιφέρεια με τρία ακόμα τρίποντα και τον Μανωλόπουλο να κερδίζει τις μάχες στην ρακέτα με 4 πόντους έχτισαν διψήφια διαφορά. Οι All Blacks δεν είχαν καμία αντίδραση στον αμυντικό τομέα και στην επίθεση έβρισκαν δύσκολα λύσεις με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, με την Space Jam να σκοράρει πολύ εύκολα στην επίθεση και να στέλνει την διαφορά στο +24. Μανωλόπουλος(2), Μαυροσκότης και Ντεμελής σκόραραν για τους γηπεδούχους από τα 6.75, ενώ το γνωστό δίδυμο Σαμαρτζή(8) και Τσαμαλή(4) πάλευαν για να μην ανοίξει κι άλλο η διαφορά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι άμυνες πήγαν περίπατο, το παιχνίδι ήταν πολύ ανοιχτό και η Space Jam δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην τελική επικράτηση. Σαμαρτζής με 7 και Χερβατίδης με 6 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι μπροστάρηδες για να κερδίσουν οι All Blacks την τέταρτη περίοδο(19-20), ενώ στο στρατόπεδο των γηπεδούχων ο Κανλής συνέχισε να μοιράζει ασίστ σαν φυστίκια σκοράροντας παράλληλα και 6 πόντους, με Μανωλόπουλο(5) και Γκέο(4) να ακολουθούν για το τελικό 79 – 56.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Κανλής με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεώργιος Σαμαρτζής με 24 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Space είχε 24/53 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 4/9 βολές, κατέβασε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 25 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Οι Blacks είχαν 21/58 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 5/17 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Space Jam(Μαυροσκότης): Γκέος 11(12ρ.), Κανλής 11(10 ασίστ), Μανωλόπουλος 26(9ρ.), Μαυροσκότης 5, Νάστος 12, Ντεμελής 8, Παπαχαρίσης (9ρ.), Φώτης 6.

All Blacks (Τσαλουκίδης): Καλλιώρας 6(7ρ.), Σαμαρτζής 24(12ρ.), Σπυρόπουλος 5, Τσαλουκίδης 4(8ρ.-7 ασίστ), Τσαμαλής 6(10ρ.), Χερβατίδης 11.

Τι μας άρεσε: Η έξτρα ποιότητα που προσδίδει στην Space ο Κανλής!