16/05/2023
War Gamers 16 24 17 15 - 72 -
Milwaukee Sucks 19 14 16 10 - 59 -

Δεν αστειεύονται οι καλοκαιρινοί War!

Το βράδυ της Τρίτης στο Athens Sports Hall οι War Gamers έφτασαν τις 3 νίκες στον 1ο όμιλο της Summer Master League, επικρατώντας των αξιόμαχων και ανανεωμένων Milwaukee Sucks πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 72-59.

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο οι Sucks παρουσιάστηκαν ελαφρώς καλύτεροι, μπαίνοντας σε θέση οδηγού, χάρη στους Καζά (9π.), Μακρινό (3π.), Τσομαρίδη (3π.), Νικολάκη (2π.) και Οικονόμου (2π.). Σε απόσταση ενός καλαθιού βρέθηκαν οι Πολεμιστές, βρίσκοντας λύσεις στο ξεκίνημα από τους Αβραμίδη (6π.), Διαμαντή (4π.), Φιλίππου (4π.) και Βασιλόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Σκλαβενίτη ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με πρωταγωνιστές τους Λαζαράκο (6π.), Αβραμίδη (5π.) και Κοζομπόλη (4π.) έχτισε μια μικρή, αλλά σημαντική διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, οι Sucks απάντησαν με Οικονόμου (5π.), Τσομαρίδη (4π.), Μασούρα (3π.) και Νικολάκη (2π.) κλείνοντας το ημίχρονο στο -7. Σκορ ημιχρόνου, 40-33.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 17-16. Το δίδυμο Αβραμίδης (5π.) - Φιλίππου (5π.) έκανε τη διαφορά για τους μετέπειτα νικητές, ενώ για τους Sucks ξεχώρισαν οι Μαυροειδής (5π.) και Γάτσιος (4π.) σε αυτό το διάστημα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 57-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εμπειρία και η ποιότητα των War Gamers δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Milwaukee Sucks. Φιλίππου (6π.) και Αβραμίδης (4π.) συνέχισαν να προσφέρουν λύσεις, οδηγώντας την ομάδα τους στη νίκη. Κόλλησαν επιθετικά στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι που δεν κατάφεραν να κεφαλαιοποιήσουν την πολύ καλή τους εικόνα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Στο τέλος του αγώνα, οι War Gamers είχαν 13/34 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 28/37 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι Milwaukee Sucks είχαν 17/41 δίποντα, 6/18 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Φιλίππου με 15 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Τσομαρίδης με 12 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα, ¼ τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

War Gamers (Σκλαβενίτης) : Αβραμίδης 20, Αναστασόπουλος, Βασιλόπουλος 6, Διαμαντής 8, Κοζομπόλης 8, Λαζαράκος 6 (2), Λυγγερίδης, Μέμεζας 2, Σκλαβενίτης 4, Τσελεπίδης 3, Φιλίππου 15 (4).

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος) : Γανέλης, Γάτσιος 4, Καζάς 9, Κυριτσόπουλος 2, Μακρινός 9 (3), Μασούρας 5, Μαυροειδής 5, Νικολάκης 4, Οικονόμου 9 (1), Τραυλός, Τσομαρίδης 12 (1).

Τι μας άρεσε : Οι νέες προσθήκες των δύο ομάδων.