20/11/2022
Χάνειball 19 19 16 17 - 71 -
Brooklyn Nerds 8 9 2 22 - 41 -

Δεν αστειεύεται η Χάνειball !

Απόγευμα Κυριακής στο Basketaki Arena η Χάνειball υποδέχθηκε τους Brooklyn Nerds για την 9η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Ούσα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και παίζοντας όμορφο ανά διαστήματα μπάσκετ, η ομάδα των αδερφών Χριστόπουλων επικράτησε με 71-41. Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα η Χάνειball που ισοβαθμεί με τους Destroyed Pistons έχοντας ρεκόρ 6-3. Σε κακό φεγγάρι οι Brooklyn Nerds που υποχώρησαν στο 2-6 και παραμένουν χαμηλά. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εμφατικό ξεκίνημα για την Χάνειball. Οι γηπεδούχοι, βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα από τους Καραμπά (7π.), Σ.Κ. Χριστόπουλο (4π.), Κ.Κ. Χριστόπουλο (3π.), Δ. Χριστόπουλο (2π.) και Δαμουλάκη (2π.) έχτισαν από νωρίς διψήφιο προβάδισμα. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Brooklyn Nerds, αφού μονάχα ο Φορτσάτος κατάφερε να σκοράρει περισσότερες από μία φορές. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-8.

Ίδιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με την Χάνειball να ελέγχει απόλυτα το ματς, διευρύνοντας το υπέρ της προβάδισμα. Το δίδυμο Καραμπάς (8π.) – Κ.Κ. Χριστόπουλος (7π.) τράβηξε το κουπί στην επίθεση, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Γιαννουλάκης (3π.), Ζαμπούρας (2π.), Νταλαπέρας (2π.) και Φορτσάτος (2π.) προσπάθησαν να κρατήσουν όρθιους τους Brooklyn Nerds. Σκορ ημιχρόνου, 38-17.

Μετά την ανάπαυλα η Χάνειball παρέμεινε συγκεντρωμένη και τρέχοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους 16-2 έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη. Κ.Κ. Χριστόπουλος (6π.), Δ. Χριστόπουλος (5π.) και Καραμπάς (4π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια και η διαφορά ξέφυγε για τα καλά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 54-19.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Οι Brooklyn βρήκαν ρυθμό επιθετικά και βελτίωσαν αρκετά την εικόνα τους, χάρη στα καλάθια των Ζαμπούρα (8π.), Κοντορουχά (6π.), Γιαννουλάκη (6π.) και Λιατόπουλου (2π.). Η Χάνειball έκανε rotation, επικράτησε άνετα και επικεντρώνεται πλέον στο επόμενο παιχνίδι απέναντι στην ανεβασμένη Basket Case. Οι Brooklyn Ners θα αντιμετωπίσουν τους Athens Touvlakers.

Στο τέλος του αγώνα η Χάνειball είχε 20/45 δίποντα, 6/17 τρίποντα και 13/22 βολές. Μάζεψε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Brooklyn Nerds είχαν 15/42 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 2/15 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχε 17 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κων. Χριστόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα και 4/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Ζαμπούρας με 12 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/5 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Χάνειball (Χριστόπουλος) : Δαμουλάκης 5, Καραμπάς 26 (2), Κότσιφας 2, Μπελεφάντης 7, Χριστόπουλος Κ.Κ. 16 (4), Χριστόπουλος Δ. 7, Χριστόπουλος Σ.Κ 8.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς) : Γιαννουλάκης 11 (1), Ζαμπούρας 12, Κοντορουχάς 6 (2), Λιατόπουλος 2, Μακρογιαννάκης, Νταλαπέρας 4, Φορτσάτος 6, Χωριανόπουλος.

Τι μας άρεσε : Η ευστοχία της Χάνειball.