20/01/2023
Buzzer Eaters 15 15 7 16 - 53 -
The Jokers 13 15 22 15 - 65 -

Δεν αστειεύονται οι Jokers!

Ένας αγώνας που άφησε ικανοποιημένους όσους είχαν την τύχη να τον παρακολουθήσουν ανάμεσα σε Buzzer Eaters και Jokers, με τους δεύτερους να επικρατούν με το 53-65 στον Κολωνό!

Με δύο τρίποντα από τα... αποδυτήρια του Νίκου του Φιλιππάκου και άλλο ένα του Πανόπουλου, οι Jokers πάταγαν καλύτερα στην πρώτη αναγνωριστική περίοδο της αναμέτρησης, με τους Ζαννιά και Ρίζο να απαντούν γρήγορα και να ισορροπούν την κατάσταση για το 15-13 πρώτου δεκαλέπτου.

Δυναμική η παρουσία του Καραγιαννίδη στο ποστ στη συνέχεια, με τον παίκτη των Jokers να παίρνει πρωτοβουλίες και να προσπαθεί να βελτιώσει την εικόνα των φιλοξενούμενων με απώτερο σκοπό τη μείωση του σκορ (22-15). Οι Jokers παραλίγο να καταφέρουν να μπουν μπροστά στο ημίχρονο αλλά μια τριποντάρα του Ζαννιά από το σπίτι του κράτησε το προβάδισμα των Eaters με 30-28.

Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν τα... κλειδιά στον Πανόπουλο και αυτός μαζί με τον ανεβασμένο Καλλινίδη έβαλαν σε θέση οδηγού τους Jokers (34-42) κοντά στα μέσα της περιόδου, με τους Eaters να μην είναι ιδιαίτερα εύστοχοι και αυτό να τους στοιχίζει, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 37-50 για Jokers.

Οι προσπάθειες των Eaters αν και φιλότιμες δεν απόδοσαν καρπούς, καθώς οι αποφασισμένοι και σε καλό... φεγγάρι Jokers κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το υπέρ τους 53-65.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης ο Πανόπουλος με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 4 λάθη. Από Eaters ξεχώρισε ο Γιάννης Ζαννιάς με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/49 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 8/16 βολές, 47 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/36 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 10/23 βολές, 50 ριμπάουντ, 17 ασίστ,8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 15 λάθη.

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Αρβανίτης 6, Βαθής, Δεδεμάδης 5, Δρούγκας, Ζαννιάς 19, Καλογέρας 5, Καύκας 4, Παυλόπουλος 3, Ρίζος 11.

Jokers (Φιλιππάκος): Ανέστης 2, Απτόσογλου, Καλλινίδης 10, Καραγιαννίδης 7, Κωστελέτος 9, Πανόπουλος 29, Τζιτζογλάκης, Φιλιππάκος 8.

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα του Πανόπουλου!