22/12/2021
Gangsters 8 19 14 22 - 63 -
Peristeri Histons 6 11 9 14 - 40 -

Δεν δυσκολεύτηκαν οι Gangsters!

Την Τρίτη το βράδυ στο Μενίδι, σε ένα παιχνίδι με πολύ δυνατές μονομαχίες, Οι Gangsters πάτησαν γκάζι μετά το δεύτερο δεκάλεπτο και δεν δυσκολεύτηκαν να περάσουν στην επόμενη φάση του κυπέλλου, επικρατώντας με 63 – 40 των Peristéri Histons .

Πολύ δυνατό και με αρκετά φάουλ ήταν το πρώτο δεκάλεπτο , με τους Gangsters να έχουν ελαφρύ προβάδισμα 8 – 6. Γραφιαδέλης με τρίποντο και Αφουξενίδης, Μαρκόπουλος από ένα καλάθι σκόραραν για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Histons και τους 6 έβαλε ο ταχύτατος Δερβεντζής.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Βρύλη πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου(27-17). Ο Τσατσάκος ήταν μπροστάρης στην επίθεση με δύο γκολ φάουλ και 8 πόντους συνολικά κι από κοντά ακολούθησε ο Μαρκόπουλος με 6. Για τους Histons που κυνηγούσαν σε όλη την διάρκεια το σκορ, ο Δερβετζής ξεχώρισε με 6 πόντους και ένα τρίποντο έβαλε ο Λαμπρόπουλος.

Στην τρίτη περίοδο οι Περιστεριώτες αντιμετώπιζαν ξανά πρόβλημα στην επίθεση καθώς μόνο ο Δερβετζής με 9 προσωπικούς πόντους έβρισκε τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα οι Gangsters με τον Κεχρή να πετυχαίνει 5 πόντους, τον Αλεξανδρή και το Μαρκόπουλο από 4, να ανοίξουν κι άλλο την διαφορά(41-26).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε η εικόνα τον αγώνα με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μία εύκολη επικράτηση. Οι Gangsters έτρεχαν ασταμάτητα μέσα στο γήπεδο ,με τον Αλεξανδρή να είναι πρώτος σκόρερ με 7 πόντους και τους Κεχρή με 5 και Αφουξενίδη με 4 πόντους αντίστοιχα να ακολουθούν. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Περιστεριώτες με τον Δερβετζή να συνεχίζει να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους και τους Λαμπρόπουλο με τρίποντο, Τσόκανο και Χατζηστάμου με δίποντα , μείωναν στο τελικό 63-40.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Πάρις Αφουξενίδης με 6 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Δερβετζής με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Gangsters είχαν 18 / 41 δίποντα, 6 / 18 τρίποντα, 9 / 16 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι Histons είχαν 13 / 41 δίποντα, 3 / 28 τρίποντα, 5 / 15 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Gangsters (Βρύλης): Κεχρής 15, Αλεξανδρής 13, Τσατσάκος 13(7ρ.), Μαρκόπουλος 13(6ρ.), Γραφιαδέλλης 3, Μακρής (9 ρ.),Αφουξενίδης 6(16ρ.)

Peristéri Histons (Πλινθίδης): Χατζηστάμου 2, Δερβετζής 28, Τσόκανος 2, Λαμπρόπουλος 6, Μιχαλόπουλος, Καλομηρόπουλος,Α.Πλινθίδης , Μ.Πλινθίδης 2(6ρ.).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαζαν οι δύο ομάδες.