24/09/2022
Slam Ducks 9 6 14 13 - 42 -
Κλειώ 11 17 17 10 - 55 -

Δεν έκανε την "πάπια" η Κλειώ!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η σεζόν για την Κλειώ, καθώς στην πρεμιέρα της D2-League κέρδισε εύκολα τους Slam Ducks με 42-55 στο κλειστό του Περιστερίου!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Κλειώ να προηγείται με 9-11, χάρη σε 7 πόντους του Λυμπερόπουλου και 4 του Θεοδωρόπουλου. Ο Σαφράς με 4 πόντους, ο Μαυρομιχάλης με ένα έμμεσο τρίποντο και ο Χάλδας με ένα καλάθι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Λυμπερόπουλος ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 9 δικούς του πόντους, αλλά και βοήθειες των Καλαλή, Παπαδάκη, Τσιώλου και Καστανιώτη, έστειλαν την παρέα του Αμπατζή στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 15-28. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Slam Ducks στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Χάλδα και Σαφρά να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Κλειώ έφτασε μέχρι και στο +20, 22-42, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +16, 29-45, έπειτα από 7 πόντους του Καλαλή και 4 του Θεοδωρόπουλου. Ο Χάλδας με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση της ομάδας του Ισαακίδη σε εκείνο το διάστημα, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Σαραγάς, Μαυρομιχάλης και Σαφράς.

Με την διαφορά στους 16, 29-45, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι "ροζούληδες" έφτασαν εύκολα στη νίκη με 42-55, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Θεοδωρόπουλου, Λυμπερόπουλου, Καλαλή και Καστανιώτη. Για τους Slam Ducks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μαυροζούμης και Σαφράς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 15/34 δίποντα και 3/34 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/11 βολές, 24/78 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Μάζεψαν 64 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Μαυροζούμης με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 4/6 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp της Κλειούς ο Λυμπερόπουλος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 8/16 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Μαυροζούμης 9, Ισαακίδης, Μαυρομιχάλης 3, Μπούνταλης, Σαραγάς 2, Σαφράς 15, Χάλδας 13 (3)

Κλειώ (Αμπατζής): Θεοδωρόπουλος 10, Αμπατζής 2, Καλαλής 11, Καστανιώτης 6, Λυμπερόπουλος 20, Νικολόπουλος, Παπαδάκης 2, Τσιώλος 4

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία της ρακέτας των νικητών!