30/10/2022
Destroyed Pistons 9 19 19 17 - 64 -
Golden Boys 10 15 18 27 - 70 -

Δεν εκτροχιάζεται το τρένο των Golden Boys!

Στη Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development2, οι Golden Boys κράτησαν το αήττητο, καθώς μετά από σαράντα λεπτά σκληρής μονομαχίας επικράτησαν των Destroyed Pistons με σκορ 64-70.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία(3-3). Στη συνέχεια  οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρό προβάδισμα 2 πόντων(5-7), με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με βραχεία κεφαλή(9-10 ). Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Σταματάκης πέτυχε 6 πόντους, ενώ ο Παπαρίζος είχε 4.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι Golden Boys άρχισαν να ξεδιπλώνουν στο παρκέ της Basketaki Arena ένα μεγάλο μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων. Πίεσαν στην άμυνα και έτρεξαν με απόλυτη επιτυχία στο ανοιχτό γήπεδο με τη διαφορά να αγγίζει τη τιμή των 10 πόντων(12-22).  Ωστόσο η ομάδα του Μανόλη Σπανόπουλου κόντρα στη ροή του αγώνα μείωσε στους 6(17-23), με τον Σαχινίδη να πραγματοποιεί μεστή εμφάνιση και να κλείνει το ημίχρονο για την ομάδα του στο +3 με σκορ 28-25.

Στη τρίτη περίοδο η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να δίνουν πραγματική μάχη σώμα με σώμα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι Pistons διατήρησαν το προβάδισμα στο παιχνίδι(36-31), με τους  Golden να τους ακολουθούν κατά πόδας(38-36). Οι Σαχινίδης(3π), Κάπας(2π), Παπαρίζος(2π), και Σπανόπουλος(2π) ανέλαβαν δράση και έδώσαν προβάδισμα 7 πόντων στην ομάδα τους(45-38). Οι Boys δεν είχα πεί τη τελευταία τους λέξη και με ένα υπέρ τους 2-7 έκλεισαν τη προτελευταία στροφή στο -2 με σκορ 45-47. Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Βασίλης Χαχάμης με 7 πόντους, ενώ 4 είχε ο Παπαρίζος.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν απολαυστικότατο. Οι φιλοξενούμενοι με τον Μπυνιχάκη να είναι για ακόμη ένα παιχνίδι εξαιρετικός, ανέκτησαν το προβάδισμα με σκορ 57-60. Το τρίποντο του Καρατσίκου έφερε την αναμέτρηση στα ίσα(60-60), ενώ τα καλάθια Σαχινίδη(2π) και Καλογερόπουλο(1π) οδήγησαν τους Destroyed λίγο πριν το τέλος στο +1 με σκορ 63-62. Η απάντηση των Golden ήταν άμεση και με τους Μπυνιχάκη(3π), Μπάστα(3π) και Ανδρέα Χαχάμη(2π) να ηγούνται των προσπαθειών τους πραγματοποίησαν  ένα επιμέρους 1-8, φτάνοντας τελικά στο πολυπόθητο ρόζ φύλλο με σκορ 64-70.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Χαχάμης με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Παναγιώτης Σαχινίδης είχε 27 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι Golden Boys είχαν 14/43 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 12/27 βολές, 45 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/37 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 14/25 βολές, 36 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 19 λάθη .

Destroyed Pistons(Σπανόπουλος): Βερβαινιώτης, Καλογερόπουλος 4, Κάππας 5, Καρατσίκος 8, Μητσογιάννης, Παπαρίζος 15, Σαχινίδης 27, Σπανόπουλος 5, Τζούμας.

Golden Boys(Ανδρέας Χαχάμης) : Δαπόλας 5, Κατσούλης 3, Μπάστας 6, Σταματάκης 15, Βασίλης Χαχάμης 10, Ανδρέας Χαχάμης 16, Χέρτζ Μπυνιχάκης 15 .

Τι μας άρεσε : To πάθος των παικτών και των δύο ομάδων, το <<refuse to lose>> των Golden Boys, αλλά και οι 27 πόντοι του Σαχινίδη !