05/10/2024
Λεβαντάτηδες 2 8 6 12 - 28 -
Φιορετσίνα 15 12 9 9 - 45 -

Δεν «έλαμψε», αλλά κέρδισε η Φιορετσίνα!

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να υπερασπιστούν καλά το προβάδισμα που πήραν στη πρώτη περίοδο και έτσι πανηγύρισαν τη 2η νίκη τους (2-0). Από τη πλευρά τους οι Λεβαντάτηδες δεν ανταπεξήλθαν καλά ειδικά στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού και για άλλη μία αγωνιστική έφυγαν με «άδεια χέρια» (0-3).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Φιορετσίνα να φτιάχνει ένα σερί και να προηγείται με 0-8. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν με τίποτα να σκοράρουν και έπρεπε να περάσουν 7 λεπτά ώστε να «σπάσουν το ρόδι» για το 2-8. Η διαφορά έφτασε στο +10 όταν ο Κουλούρης έγραψε το 2-12, ενώ ο Μακρυγιάννης πέτυχε το τελευταίο καλάθι της περιόδου, με τους Λεβαντάτηδες να μένουν καθηλωμένοι στους 2 πόντους (2-15).

Παπασπύρου και Μπούκορος έδωσαν μία μικρή ώθηση για το 7-21, ωστόσο η Φιορετσίνα εξακολουθούσε να βρίσκει τρόπο για να κάνει τη ζημιά. Ο Βήχος έδωσε επίσης λύσεις, ο Σκούρας έκανε κι αυτός τη δουλειά του όποτε χρειάστηκε και το σκορ ξέφυγε στο 9-26. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν τελικά στην ανάπαυλα με ένα υπέρ τους +17(10-27).

Τα ποσοστά χάλασαν κι άλλο στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και ξανά οι δύο ομάδες βρήκαν σκορ μετά από πολύ προσπάθεια. Ο Ολύμπιος ήταν αρκετά δραστήριος και βοήθησε πολύ την ομάδα του ώστε να φτάσει στο +20, με το οποίο τελείωσε η τρίτη περίοδος, καθώς το σκορ έγραφε 16-36.

Η διαφορά είχε φτάσει σε τέτοια επίπεδα που δεν επέτρεπαν στους Λεβαντάτηδες να ελπίζουν για κάτι καλύτερο. Έτσι το σκηνικό δεν άλλαξε στα τελευταία δέκα λεπτά, με τον Κουλούρη να κρατάει απομακρυσμένη την Φιορετσίνα που επικράτησε τελικά με 28-45.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φώτης Κουλούρης με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από τους Λεβαντάτηδες ξεχώρισε ο Γεράσιμος Πολύζος με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Λεβαντάτηδες (Μπούκορος): Αποστολίδης 9(2ρ.), Θεοδωρόπουλος 2(2ρ.), Καραβαγγέλης 4(4ρ.), Καραμπέτσος, Λυμπερόπουλος 1(2ρ.), Μάρας, Μπούκορος 4(3ρ.), Παπασπύρου 2(2ρ.), Πολύζος 6(7ρ.), Ρούσσαρης

Φιορετσίνα (Λεωνάκης): Αθανασόπουλος 2(3ρ.), Βήχος 3(9ρ.), Γιαννουλάκης, Κεχρής, Κουλούρης 8(5ρ.), Λεωνάκης 2(4ρ.), Μακρυγιάννης 12(2ρ.), Ολύμπιος 10(7ρ.), Σκούρας 5(7ρ.), Χαρικιόπουλος 3(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η καλή πρώτη περίοδος της Φιορετσίνα!