26/01/2023
Brothers United 6 17 11 7 - 41 -
Pistachios 9 6 18 11 - 44 -

Δεν εντυπωσιάζουν, αλλά κερδίζουν οι Pistachios!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master, οι Pistachios δεν πλήρωσαν τη κακή τους εμφάνιση, καθώς επιβλήθηκαν των Brothers United με σκορ 41-44. Η ομάδα του Κοντογιάννη  συγκατοικεί στην τρίτη θέση με την Ela Puse, ενώ αυτή του Καράμπελα στην 5η θέση παρέα με τη Flood και τους Souvlakers. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα δεν διεκδίκησαν δάφνες ποιότητας, δείχνοντας τον δρόμο για το τι θα παρακολουθούσαμε στο κλειστό της Basketaki Arena. Ο Τάλαρος πρόσφερε πολύτιμη βοήθεια μέσα από το ζωγραφιστό με 6 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Μπάμπαλης, Πίτος και ο εξαιρετικός Μπατζής είχαν από 2. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν το 6-9 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι με την εμφάνιση τους δικαίωσαν όσους πιστεύουν, ότι εφόσον εμφανιστούν πλήρεις συγκαταλέγονται μέσα στις πιο ανταγωνιστικές  ομάδες του ομίλου, καθώς το τέλος τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 23-15. Ο Πίτος ξεδίπλωσε ένα σημαντικό μέρος του επιθετικού ταλέντου που διαθέτει, πετυχαίνοντας 7 πόντους. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν επιθετικό έλλειμμα, με τους Φλιγκο και Τάλαρο να σκοράρουν από 2 πόντους έκαστος.

Οι Pistachios επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena αποφασισμένοι να δικαιολογήσουν τη φήμη που τους ακολουθεί ως μιας από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας, καθώς κέρδισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρους 11-18. Ο Κοντογιάννης επιτέλους θυμήθηκε ένα μέρος του καλού του εαυτού με 5 πόντους στο παλμαρέ του, ενώ από την πλευρά των Brothers ο Μπιτζής είχε 4. Η περίοδος έληξε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 34-33 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα κράτησαν τον αντίπαλο τους στους εφτά μόλις πόντους, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια άκρως σημαντική νίκη με σκορ 41-44.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP ο Γιάννης Τάλαρος με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Θανάσης Πίτος είχε 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Pistachios είχαν 12/45 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 17/29 βολές, 53 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/41 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 10/19 βολές, 33 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη .

Brothers United(Καράμπελας): Λεζάι 2, Πίτος 9, Μπάμπαλης 4, Διαμαντής 11, Κατραντζής 1, Μπιτζής 8, Ράπτης 5, Κουφαλιώτης 1.

Pistachios(Κοντογιάννης) : Γονιδάκης 8, Αβαρκιώτης, Κακαβάς 7, Φλίγκος 4, Τάλαρος 14, Γκόλιας, Κοντογιάννης 5, Τσίτουρας 6, Παπαγεωργίου..

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι φιλοξενούμενοι νίκησαν σε ένα πολύ κακό βράδυ για αυτούς, αλλά και η εμφάνιση του εξαιρετικού Δημήτρη Μπιτζή!