24/10/2021
Bobeeres 12 16 12 6 - 46 -
The Jokers 13 18 18 12 - 61 -

Δεν έπεισαν, αλλά έκαναν το 2/2 οι Jokers!

Ελέγχοντας το παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημα του, οι Jokers έκαναν το 2/2 στον 2ο όμιλο της Master League επικρατώντας στο κλειστό του Basketaki Arena κόντρα στους Bobeeres με 61-46.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους. Οι Jokers, ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 13-12 με τον Γιάννη Πανόπουλο να σημειώνει 5 πόντους και τον Μαραγκουδάκη 4. Για τους Bobeeres, 6 πόντους έβαλε ο Αλέξανδρος Ξουράφης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι Jokers, με νύχια και με δόντια διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 31-28. Για τους Bobeeres, ο Ξουράφης πάλευε στην επίθεση μαζί με τον Σιατρά, που ήταν εξαιρετικοί.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Bobeeres, που είχαν πάρα πολλές απουσίες άρχισαν να κουράζονται. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι πιο πλήρεις Jokers και με τους Καλλινίδη, Κωστελέτο και Μαραγκουδάκη να σκοράρουν έτρεξαν ένα επιμέρους 18-12 και ανέβασαν την διαφορά τους στους 9. Για τους «πράσινους», καλός σε αυτό το διάστημα ήταν ο Γιάννης Ρίπης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Jokers με την τεράστια εμπειρία τους διαχειρίστηκαν το προβάδισμα που είχαν και έφτασαν τελικά σε μία άνετη νίκη με 61-46 κάνοντας το 2/2 στον δεύτερο όμιλο της Master League. Oι Bobeeres, αδίκησαν τον εαυτό τους, αφού λόγω των πολλών απουσιών δεν είχαν τις δυνάμεις για να μείνουν μέσα στο ματς μέχρι το τέλος.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Θοδωρής Καλλινίδης με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ξουράφης με 9 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι Bobeeres είχαν 18/62 εντός πεδιάς, 0/9 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα κι έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 25/71 εντός πεδιάς, 5/27 τρίποντα και 6/18 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 10 τάπες.

Bobeeres (Τσιτούρας):Ξουράφης 9, Καββαδίας, Μπερντέλης, Σιάτρας 15, Αγγελόπουλος 8, Δαρδαμάνης 2, Ρίπης 12.

Jokers (Βασιλειάδης): Γκαφάρ, Κανελάκης 3, Παπαδημητρίου 3, Πανόπουλος 7, Κηρύκος 5, Μαραγκουδάκης 6, Καλλινίδης 17, Καραγιαννίδης 11, Κωστελέτος 7, Κοντοές 2.

Τι μας άρεσε: Η επαγγελματική νίκη των Jokers!