15/02/2022
Lobsters BC 11 16 8 - - 35 -
Αναλώσιμοι 11 5 19 10 - 45 -

Δεν έπεισαν, αλλά κέρδισαν οι Αναλώσιμοι!

Παρόλο πως δυσκολεύτηκαν αρκετά από την πεντάδα των Lobsters, οι Αναλώσιμοι γύρισαν το παιχνίδι και επικράτησαν με 45-35 και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 9-2 (μαζί με τους Buzzer Eaters).

Ισορροπημένο και ισόπαλο (11-11)  ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να σκοράρουν κυρίως με Κοντάκο(6) και Τρέντσιο(4) και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με 4 πόντους του Μανώλη και τρίποντο του Φωτίου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Lobsters αιφνιδίασαν τον αντίπαλο τους. Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, έτρεξαν ένα επιμέρους 16-5 και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 27-16 με τον Τρέντσιο να σημειώνει 6 πόντους. Για τους Αναλώσιμους, που είχαν κολλήσει στην επίθεση ο Χρηστακάκος έδινε λύσεις.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Αναλώσιμοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν τις απουσίες και την κούραση των Lobsters και πίεσαν σε όλο το γήπεδο. Αυτή η συνθήκη οδήγησε τους τυπικά φιλοξενούμενους στο να τρέξουν ένα επιμέρους 19-8 σερί και να ισοφαρίσουν σε 35-35 στο 30′. Μπάρλας από την μία με 5 πόντους και Χρηστακάκος από την άλλη με 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Lobsters είχαν τόσο μεγάλη κόπωση που δεν μπορούσαν με τίποτα να τελειώσουν τις φάσεις. Έτσι, μοιραία έμειναν στο 0!!!! στην περίοδο και μάταια γνώρισαν την ήττα με 45-35 από τους Αναλώσιμους που έκαναν το χρέος τους και παρέμειναν στην κορυφή του ομίλου.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Σωτήρης Χρηστακάκος με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Τρέντσιος με 10 πόντους, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι Lobsters είχαν 15/64 εντός πεδιάς, 2/22 τρίποντα και 3/13 βολές. Πήραν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη οι Αναλώσιμοι είχαν 17/80 εντός πεδιάς, 4/32 τρίποντα και 7/10 βολές. Πήραν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 2 τάπες.

Lobsters (Ραχμάν): Μπίλιας 5, Κοντάκος 9, Τρέντσιος 10, Μπάρλας 11, Ραχμάν.

Αναλώσιμοι (Γρηγορόπουλος): Αντωνιάδης, Μανώλης 9, Φωτίου 5, Ταλιούρας 6, Χρηστακάκος 15, Λιάσκας, Πολύδωρος 10, Καστανιάς, Νικολόπουλος, Ζαφείρας.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Lobsters και η ανατροπή των Αναλώσιμων!