19/05/2023
Phoenix Stars - - - - - 74 -
Φαβορί-τες BC - - - - - 76 -

Δεν έπεσαν οι Φαβορί-τες!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μεγάλη ένταση και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κερδίσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι Phoenix Stars εμφάνισαν αξιόλογη επίθεση με τον Χασιώτη να ξεχωρίζει. Ωστόσο, οι Φαβορί-τες δεν άφηναν εύκολα την αντίπαλη ομάδα να προηγηθεί και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με πολύ μικρή διαφορά, με το σκορ να είναι 18-19 υπέρ των Phoenix Stars.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ένταση αυξήθηκε ακόμη περισσότερο καθώς οι δύο ομάδες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό για να κατακτήσουν τη νίκη. Οι Phoenix Stars συνέχισαν να επιδεικνύουν εντυπωσιακό παιχνίδι, με τον Μόκκα να δίνει τον καλύτερο του εαυτό στο γήπεδο. Ωστόσο, οι Φαβορί-τες αντέδρασαν άμεσα και με εξαιρετικές επιδόσεις από τους Ζανδές και Κεσίσογλου κράτησαν την διαφορά στην ελάχιστη.

Το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν μια από τις πιο ανατρεπτικές περιόδους του παιχνιδιού. Και οι δύο ομάδες επέδειξαν υψηλό επίπεδο δεξιοτεχνίας και ανταγωνιστικότητας. Οι Φαβορί-τες έδειξαν εξαιρετική επιμονή και αποφασιστικότητα, επιδιώκοντας να ανατρέψουν το σκορ προς όφελός τους. Ο Χατζηαθανασίου και ο Βλάχος συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις ικανότητές τους και συνέβαλαν σημαντικά στην ανατροπή του αποτελέσματος.

Το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν μια περίοδος γεμάτη αδρεναλίνη και αγωνία, καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη μέχρι το τέλος. Ο ανταγωνισμός ήταν εξαιρετικά έντονος και οι παίκτες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό στο παρκέ. Εν τέλη όμως οι Φαβορί-τες είχαν αυτό που χρειαζόταν και έτσι πήραν την νίκη με τελικό σκορ 74-76.

MVP του αγώνα είναι ο Γιάννης Κεσίσογλου ο οποίος έκανε double double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Phoenix Stars άξιος αναφοράς είναι ο Αλέξανδρος Μόκκας ο οποίος έκανε και αυτός double double με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Phoenix Stars: Χασιώτης 21 (1) , Εφραιμίδης , Τσώτσος 8 (2) , Μόκκας 26 , Τερμεντζής 12 , Μυτιληναίος 5 , Σαμούτης , Στρουζας 2

Φαβορί-τες: Ζανδές 20 , Κεσίσογλου 17 (1) , Χατζηαθανασίου 15 (3) , Βλάχος 14 (4) , Κύρκου , Μπερμπέρης 10