10/04/2023
Salonica Old Stars 13 15 9 14 - 51 -
Retrolls 14 7 12 22 - 55 -

Δεν έπεσαν οι Retrolls!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μονομαχούν για το ποιά θα καταφέρει να περάσει μπροστά στο σκορ και να δημιουργήσει μια διαφορά ώστε να χτίσουν πάνω σε αυτή μια καλή πορεία. Οι Retrolls παρουσιάστηκαν ελάχιστα πιο έτοιμοι από τους Old Stars στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο τελειώσε με τους πρώτους να έχουν την ελάχιστη διαφορά.

Οι Old Stars όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν με πατημένο το γκάζι και μπόρεσαν χάρης τα σουτ του Ματούλα να περάσουν μπροστά στο σκορ και να πάρουν μια διαφορά 7 πόντων. Από την άλλη οι Retrolls μουδιασμένοι από το κακό ξεκίνημα του δεκαλέπτου δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν έτσι έμειναν πίσω.

Τα αρκετά λάθη και οι βιαστικές επιθέσεις και των δύο ομάδων οδήγησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα , οι Retrolls ήταν αυτοί οι οποίοι μπόρεσαν να ανατρέψουν για ακόμα μια φορά τα δεδομένα και με τις προσπάθειες του Τσέλιου να μειώσουν αλλά οι Old Stars με Τροκάνα και Μπαξεβανόπουλο κράτησαν την διαφορά.

Η αλλάγη στο παιχνίδι είχε ήδη ξεκινήσει και οι Retrolls ήταν αυτοί που την εκμεταλλεύτηκαν πλήρως καθώς Παπαδόπουλος και Κωνσταντάρας ήταν αυτοί που κράτησαν έναν σταθερό ρυθμό και γύρισαν τούμπα το ματς. Εν τέλη η νίκη πέρασε στους Retrolls με τελικό σκορ 51-55.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Βασίλης Παπαδόπουλος ο οποίος πέτυχε double double έχοντας 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ενώ για του Old Stars πρωταγωνιστής είναι ο Ανδρέας Τροκάνας ο οποίος άγγιξε το double double καθώς είχε 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης 3 (1) , Μαστρογιάννης 4 , Ματούλας 13 (2) , Αλεξιάδης 6 , Μπέτσιος 7 , Τροκάνας 9 , Χριστόπουλος , Μπαξεβανόπουλος 9

Retrolls: Γραμματίκας 8 , Κεχαγιάς , Ανουσάκης , Γκόγκας 8 , Τσέλιος 13 , Παπαδόπουλος 11 , Φωτακάκης 6 , Κωνσταντάρας 9