14/12/2021
Bonobo BC 11 20 23 24 - 78 -
Drunk Kings 15 8 8 20 - 51 -

Δεν έχουν αντίπαλο οι Bonobo !

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Bonobo  πέτυχαν την έβδομη νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν των Drunk Kings με 78-51 .

Ο Δημοσχάκης και η παρέα του κατάφεραν να ξεδιπλώσουν όλες τις μπασκετικές αρετές που διαθέτουν ως ομάδα σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, καθώς πίεσαν σε όλο το γήπεδο, έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες ,έβγαλαν αιφνιδιασμούς και επιβεβαίωσαν τη φήμη που τους ακολουθεί ως ένα από τα φαβορί για άνοδο στο πρωτάθλημα της Development 1.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ του κλειστού των Μελισσίων , 5-2 και 9-4 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 2-11 να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με τέσσερις πόντους διαφορά , 11-15 .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι Bonobo με όπλο τη πολύ καλή τους άμυνα πέρασαν σε θέση οδηγού , 19 -15 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει μπροστά με οκτώ πόντους διαφορά , 31-23 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά να αγγίζει τη τιμή των είκοσι τριών πόντων  με 33-16 , όπου ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας  βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την έβδομη νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 με 78-51 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Δημοσχάκης   με 32 πόντους , 13 ριμπάουντ ,  10 ασίστ και 1 κλέψιμο  , ενώ για τους ηττημένους ο Χρήστος Στεργιόπουλος  είχε 18 πόντους , 9 ριμπάουντ , 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο .

Οι Bonodo  είχαν 32/64 δίποντα , 2/5 τρίποντα , 8/14 βολές , 45 ριμπάουντ , 10 ασίστ , 7  κλεψίματα , 5 κοψίματα και 13 λάθη ενώ οι Drunk Kings είχαν  18/43 δίποντα , 5/18 τρίποντα , 0/3 βολές , 30 ριμπάουντ , 7 ασίστ ,  6 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 19 λάθη  .

Bonobo (Φουραδούλας):  Αρμενιακός , Παπασωτηρίου 14 , Κιτσαντάς 13 , Φουραδούλας 2  , Πετρόπουλος 6 , Τσάκλης 5 , Μπάμπαλης , Δημοσχάκης 32 , Χαραλάμπου 6  .

Drunk Kings (Κοκκινογούλης) : Στεργιόπουλος 18 , Θεοχάρης 10 , Λιντέρης 3 , Θεοχάρης 8 , Κοκκινογούλης 12 .

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Γιώργου Δημοσχάκη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !