30/11/2022
Komic Mastoras BC 11 11 21 15 - 58 -
Mandra Heat 15 15 17 13 - 60 -

Δεν φοβάται κανέναν η Mandra Heat!

Βράδυ Τετάρτης στο Basketaki Arena ο Komic Mastoras υποδέχθηκε την Mandra Heat στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development League. Σε ένα ματς, ντέρμπι με τα όλα του, η ομάδα του Γιώργου Τσιλιώνη ήταν ελαφρώς ανώτερη, επικρατώντας δίκαια με 58-60 και φτάνοντας τις 6 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Komic ηττήθηκε έπειτα από σχεδόν δύο μήνες και βρίσκεται πλέον με τριπλή ισοβαθμία στην πρώτη θέση. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματική παρουσιάστηκε η Mandra Heat στο ξεκίνημα. Με τον Τσιλιώνη (6π.) να ξεχωρίζει και τους Μώλο (4π.), Γιαννακή (3π.) και Μανήσαλη (2π.) να τον ακολουθούν οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε θέση οδηγού. Ο Komic, ωστόσο, δεν της επέτρεψε να ξεφύγει, βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα από τους Λίγγρη (8π.) και Γιωτόπουλο (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-15.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει και πάλι 11-15. Καζαντζίδης (6π.), Μανήσαλης (3π.), Μώλος (2π.), Διολέτης (2π.) και Ελευθεριάδης (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ ο Komic απάντησε με Ντουλέ (5π.), Ποθητό (2π.), Λίγγρη (2π.) και Γρηγοράκη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 22-30.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων βελτιώθηκε αισθητά. Αμφότερες οι ομάδες είχαν ένα καλό διάστημα, ενώ αμφότερες είχαν και σημαντική επιθετική πολυφωνία. Λίγγρης (5π.) και Τσιλιώνης (7π.) ήταν οι δύο παίκτες που ξεχώρισαν για Komic Mastora και Mandra Heat αντίστοιχα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-47.

Ντερμπάρα στο φινάλε με τις δύο ομάδες να βγάζουν μεγάλο πάθος για τη νίκη. Πιο ψύχραιμη στις ειδικές καταστάσεις απεδείχθη η Mandra Heat. Ο Komic Mastoras βρήκε μεγάλα σουτ από τους Γιωτόπουλο (6π.) και Λίγγρη (5π.), όμως το επιθετικό κρεσέντο του Ελευθεριάδη (9π.) έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Στο τέλος του αγώνα, ο Komic Mastoras BC είχε 13/32 δίποντα, 7/28 τρίποντα και 11/20 βολές. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Mandra Heat είχε 17/37 δίποντα, 6/27 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 18 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Μανήσαλης με 9 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Λίγγρης με 22 πόντους, έχοντας 7/13 δίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Komic Mastoras (Σερεβέτας) : Ακτύπης 5, Γιωτόπουλος 12 (4), Γρηγοράκης 4, Λίγγρης 22, Ντουλές 8 (2), Παπαντώνης, Ποθητός 2, Σερεβέτας, Σπυράτος 3 (1), Στασινός 2.

Mandra Heat (Τσιλιώνης) : Γιαννακής 3 (1), Διολέτης 2, Ελευθεριάδης 14 (4), Καζαντζίδης 10, Μανήσαλης 9, Μώλος 9, Σιώκης, Τσιλιώνης 13 (1).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.