14/04/2024
Yugoπλάστιγγα 15 25 24 23 - 87 -
Tseliguns 20 20 23 19 - 82 -

Δεν κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά οι Yugoπλάστιγγα!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος όπου οι Tseliguns κατάφεραν να κερδίσουν το προβάδισμα. Με τους Αποστολίδη και Ζησόπουλο να είναι σε εξαιρετική φόρμα, οι Tseliguns επέδειξαν επιθετικότητα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, οδηγώντας το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 15-20 υπέρ τους.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας, οι Yugoπλάστιγγα ανταποκρίθηκαν στο προβάδισμα των αντιπάλων τους. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια και να δείχνουν τις δυνάμεις τους. Παρόλα αυτά, οι δύο ομάδες κατάφεραν να φτάσουν σε ισοπαλία, κλείνοντας το δεύτερο δεκάλεπτο με σκορ 40-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η μάχη εντάθηκε ακόμα περισσότερο. Οι δύο ομάδες πάλευαν με όλες τους τις δυνάμεις, με τους Yugoπλάστιγγα να προσπαθούν να ανατρέψουν το αρχικό προβάδισμα των Tseliguns. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα συναρπαστικό σκορ 64-63 υπέρ των Yugoπλάστιγγα.

Καθώς πλησιάζαμε στο τέλος του αγώνα, οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με ακόμα μεγαλύτερη αποφασιστικότητα. Οι Yugoπλάστιγγα κατάφεραν να αντιμετωπίσουν με επιτυχία τις επιθέσεις των Tseliguns και να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, κλείνοντας τον αγώνα με τελικό σκορ 87-82 , όμως δεν κατάφεραν να πάρουν την διαφορά και να περάσουν στην επόμενη φάση.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Κωνσταντίνος Κεσίδης ο οποίος πέτυχε Triple Double έχοντας 24 πόντους , 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Tseliguns είναι ο Σταύρος Αποστολίδης ο οποίος έκανε Double Double με 31 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Yugoπλάστιγγα: Κεσίδης 24 (3) , Βαλκούμας , Καπετάνιος 8 , Νίκου 25 (3) , Κουμάλας 10 (1) , Στέφας 15 , Αρσένης 5 (1)

Tseliguns: Δημητριάδης 14 (2) , Ζησόπουλος 20 (6) , Αποστολίδης 31 (1) , Κυρσανίδης 9 (1) , Χαρισίδης 2 , Στεργίου 4 , Μακρίδης 2