12/11/2023
Γιουγκοπιάστηκα 12 5 9 14 - 40 -
Sun City Spurs 10 14 20 21 - 65 -

Δεν κουράστηκαν και πολύ οι Sun City Spurs!

Εύκολο αποδείχθηκε τελικά το έργο των Sun City Spurs κόντρα στην Γιουγκοπιάστηκα της οποίας επικράτησαν άνετα με 40-65. Οι φιλοξενούμενοι όταν ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο δε βρήκαν καμία αντίσταση απέναντί τους και έτσι ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα (4-1). Η Γιουγκοπιάστηκα φαινόταν πως από ένα σημείο και μετά δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων της και έτσι για ακόμα μία αγωνιστική έμεινε χωρίς νίκη (0-6).

Ο Σαλονικίδης έκανε καλό ξεκίνημα για τους Spurs οι οποίοι προηγήθηκαν με 4-7. Οι γηπεδούχοι πήραν σκορ από τέσσερις διαφορετικούς παίκτες και τελικά έφτασαν στην ανατροπή με το 12-10 είναι το σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων δεν τα πήγαινε καθόλου καλά, σε αντίθεση με εκείνη των φιλοξενούμενων. Μαγγωνάκης, Κακλέας και Πάλλης έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα τους με το σκορ στο 15-20. Οι Sun City Spurs πήγαν στη διακοπή του ημιχρόνου με το υπέρ τους +7 (17-24).

Η διψήφια διαφορά δεν άργησε να έρθει στο ματς με τον Σαλονικιδη να γράφει το 21-33 με τρίποντη εκτέλεση του. Ο Μαγγωνάκης έκανε καλή δουλειά κοντά στη ρακέτα, αλλά ήταν εξίσου καλός και πίσω από τα 6,75 και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του εκτόξευσε το σκορ στο 23-42. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ και τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 26-44.

Πλέον απέμεναν μόνο 10 λεπτά ώστε οι Sun City Spurs να τελειώσουν τη δουλειά. Η Γιουγκοπιάστηκα από τη μεριά της ήξερε πως πλέον δεν μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν και την κούραση των αντιπάλων τους, βρήκαν σκορ στον αιφνιδιασμό και το τελικό σκορ έγραψε 40-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Πάλλης με 15 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ. Από την Γιουγκοπιάστηκα ξεχώρισε ο Βασίλης Πατάγιας με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Η Γιουγκοπιάστηκα είχε 18/50 δίποντα, 0/16 τρίποντα, 4/5 βολές, 42 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Sun City Spurs τελείωσαν το ματς με 17/36 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 10/16 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 21 ασίστ, 13 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Γιουγκοπιάστηκα (Πουριέζης): Σακαρέλος 4(5ρ.), Πατάγιας 8(8ρ.), Παπαγεωργίου 7(3ρ.), Κύρκος 2(8ρ.), Τσάνταλης 15(7ρ.), Κωσταρίδης, Πουριέζης 4(7ρ.)

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Σαλονικίδης 10(1ρ.), Κυπριανός 2(3ρ.), Μελισσάρης 11(3ρ.), Μαγγωνάκης 22(8ρ.), Κωστής 3(11ρ.), Κακλέας 2(5ρ.), Πάλλης 15(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εικόνα των Sun City Spurs στο δεύτερο ημίχρονο.