05/03/2023
Μία + Μία 9 6 22 16 - 53 -
Komic Mastoras BC 13 6 22 13 - 54 -

Δεν λυγίζει ο Komic Mastoras!

Το απόγευμα της Κυριακής 5 Μαρτίου στο Basketaki Arena, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Komic Mastoras κατάφερε να επικρατήσει 53 – 54 απέναντι στην Μία συν Μία, να πετύχει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του και να παραμείνει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας του τέταρτου ομίλου της Development.

Ο Komic είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου και με το δίδυμο Νικόλα – Λίγγρη έχουν από 4 πόντους και τρίποντο του Γιωτόπουλου , κρατούσαν την πρωτοπορία με 9 – 13. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Μία συν Μία επιδόθηκε σε πολλά άστοχα τρίποντα και βρήκε λύσεις όταν πέρασε την μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό, με τον Μαυράκη να βάζει 7 συνεχόμενους πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο(6-6), με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο και το σκορ ημιχρόνου να είναι 15 – 19. Ο Λίγγρης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους βάζοντας και τους 6 ποντους της ομάδας του, ενώ για τους γηπεδούχους από ένα τρίποντο έβαλαν οι Ντελαλής και Βογιατζής.

Στην απόλυτη ισορροπία ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες όμως να σκοράρουν ακατάπαυστα και το σκορ να κλείνει στο 37 – 41. Ο Ντελαλής ξεκίνησε να πυροβολάει από την περιφέρεια, ο Παύλος Βογιατζής ήταν το πρώτο βιολί με 8 πόντους και ο Μαυράκης με 4 έδινε πολύτιμες βοήθειες για την Μία συν Μία. Στην αντίπερα όχθη, ο Komic στηρίχθηκε στον επιθετικό οίστρο του Γιωτόπουλου που πέτυχε 9 πόντους, πήρε βοήθειες από τον Λίγγρη που πέτυχε 6 και ο Σερεβέτας με τρίποντο, έδωσε λύση από την περιφέρεια, για το +4 των φιλοξενούμενων.

Μία σου και μία μου, ήταν η εικόνα του τέταρτου δεκαλέπτου με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και το ματς να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Ο Komic κρατούσε προβάδισμα σε όλη την διάρκεια, με τον Νικόλα να βγαίνει μπροστά με 6 πόντους και τέσσερις ακόμα παίχτες να βάζουν από ένα καλάθι. Οι γηπεδούχοι ασκούσαν αφόρητη πίεση με πρώτο βιολί τον Μαυράκη με 5 πόντους και τους Παύλο Βογιατζή, Πέτρο Βογιατζή και Αλβέρτο να βάζουν από 3, όμως η νίκη πήγε στην παρέα του Σερεβέτα με 53-54, με τον Komic Mastora να συνεχίζει την τρελή φετινή πορεία του!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Λίγγρης με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Μαυράκης με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Μία συν Μία είχε 11/25 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 7/13 βολές, κατέβασε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασιστ , έκλεψε 2 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Ο Komic είχε 21/44 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 3/8 βολές, κατέβασε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Μία συν Μία(Ντελαλής): Αλβέρτος 3, Παύλος Βογιατζής 13, Πετ.Βογιατζής 3, Μαυράκης 16(12ρ.), Ντελαλής 14, Σπανίδης 2, Τζοτζόκος 2.

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Γιωτόπουλος 12, Καμηλαράκης 2 , Λίγγρης 20, Νικόλας 10, Παναγόπουλος 4, Παπαντώνης 2, Ποθητός 4, Σερεβέτας 3, Σπυράτος.

Τι μας άρεσε: Οι συγκινήσεις που μας χάρισε το παιχνίδι κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο.