04/02/2023
Destroyed Pistons 10 7 11 27 - 55 -
Ellinoroston Celtics 15 6 12 14 - 47 -

Δεν λυγίζουν με τίποτα οι Destroyed Pistons!

Σάββατο απόγευμα 4 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι που οι Ellinoroston Celtics είχαν τον έλεγχο για 30 λεπτά, οι Destroyed Pistons με απίθανο τέταρτο δεκάλεπτο, έφεραν το ματς στα μέτρα τους και πέτυχαν την 11η συνεχόμενη νίκη τους με 55 – 47.

Η ραψωδία με το νούμερο 7 έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς οι Σέλτικς που είχαν προβάδισμα με 10 – 15, είχαν απόλυτους πρωταγωνιστές τους Κοσκίνα με το N 77 που πέτυχε 10 πόντους και τον Χατζηγιάννη με το N 7 που πέτυχε τους υπόλοιπους 5. Για τα Πιστόνια ξεχώρισαν Ρουκουνάκης με 4 και Σπανόπουλος με 3 πόντους αντίστοιχα, με Μητσογιάννη και Μουιμπούα να προσφέρουν από ένα καλαθάκι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο, με το επιμέρους να είναι 7 – 6 και τους φιλοξενούμενους να κρατούν διαφορά 4 πόντων. Ο Δαυίδ έκανε όλη την βρώμικη δουλειά με ριμπάουντ, κλεψίματα και κοψίματα και ο Τσίλης ξεχώρισε με ένα τριποντάκι, ενώ για τους γηπεδούχους, ο Σπανόπουλος πέτυχε 3 πόντους με Μητσογιάννη και Τζούμα να βάζουν από ένα δίποντο.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο έκαναν οι Κέλτες και με τον Γουρνέλο σημείο αναφοράς στην επίθεση με 6 πόντους και τον Κοσκίνα να ακολουθεί με 4, ξέφυγαν 19 – 33. Μετά το πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με Σπανόπουλο(4), Μουιμπούα(3), Τζούμα και Μητσογιάννη, πλησιάζοντας σε 28 – 33.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι απέδειξαν γιατί είναι ψηλά στην βαθμολογία, καθώς πέτυχαν ένα πόντο λιγότερο από όσους συνολικά είχαν βάλει σε τρία δεκάλεπτα, ξεχαρβαλώνοντας την άμυνα των Σέλτικς και παίρνοντας μία ακόμα νίκη με 55 – 47. Ο Σπανόπουλος μίλησε στα δύσκολα με 8 πόντους, ο Μουιμπούα(8) εκμεταλλευόταν κάθε αμυντική αδυναμία των Ellinoroston και ο Μητσογιάννης με 6 πόντους και τρομερές μονομαχίες σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, έδωσαν στα Πιστόνια την 16η νίκη τους στο πρωτάθλημα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Κέλτες που έμειναν από ιδέες και δυνάμεις, είχαν το Δαυίδ να ξεχωρίζει με 7 πόντους και τον Νάστο να βάζει ένα τριποντάκι.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μητσογιάννης με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Δαυΐδ με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Pistons είχαν 17/51 δίποντα , 2/19 τρίποντα, 15/25 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Celtics είχαν 10/27 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 9/20 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ , έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 24 λάθη.

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος): Βερβαινιώτης 2, Καρατσίκος 3, Μητσογιάννης 12(14ρ.),Μουιμπούα 12(8ρ.), Ρουκουνάκης 4, Σπανόπουλος 18(7ρ.), Τζούμας 4.

Ellinoroston Celtics (Νάστος): Γιαννάκος, Γουρνέλος 9(12ρ.), Δαυίδ 9(11ρ.), Κοσκινάς 16, Νάστος 3, Πιρπίρογλου, Τσίλης 3, Χατζηγιάννης 7.

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών.