23/11/2022
Powerpuff Boys 21 14 8 10 - 53 -
Komic Mastoras BC 16 10 27 12 - 65 -

Δεν λυγίζει πουθενά ο Komic Mastoras!

Το βραδάκι της Τετάρτης 23 Νοεμβρίου στο Αρένα, οι Powerpuff έβαλαν δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Komic Mastora, έχοντας προβάδισμα με 9 πόντους, αλλά οι πρωτοπόροι με απίθανο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν σε άλλη μία πολύ μεγάλη νίκη με 53 – 65.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε πολύ ωραίο θέαμα, σκορ υψηλό, με τους Powerpuff να διατηρούν το προβάδισμα με 21-16, με τον Μανώλη να οδηγεί την επίθεση με 10 πόντους και τον Σαμοΐλη να ακολουθεί με 4. Για τον Komic, ο Τσιώγκας τραβούσε το κουπί με 5 πόντους, με Νικόλα και Λίγγρη να δίνουν λύσεις με 4 έκαστος.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με την τριάδα Λίγγρη, Νικόλα και Ακτύπη να σκοράρουν, πλησίασαν στο καλάθι. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους με και με πολυφωνία στην επίθεση με έξι διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, πήραν τον έλεγχο και πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 33 – 26.

Ο Komic έκανε απίθανο ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο, καθώς με άμυνα τανάλια χωρίς να δεχτεί πόντο για πέντε ολόκληρα λεπτά, αιχμή του δόρατος τον Λίγγρη με 6 πόντους και Σερεβέτα – Σπυράτο να βάζουν από ένα τρίποντο, προηγήθηκε με 35 – 40. Οι Powerpuff έβγαλαν μίνι αντίδραση με καλάθια από Μανώλη, Καστρίσιο, Ράουατ, όμως οι φιλοξενούμενοι με 5 πόντους του Ντουλέ, τρίποντο του Σπυράτου και καλάθια από Ακτύπη και Σερεβέτα, εκτόξευσαν την διαφορά στο + 10.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μανώλης με 8 πόντους προσπαθούσε σχεδόν μόνος του να γυρίσει το ματς για τους γηπεδούχους, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαχείριση του προβαδίσματος τους και με μπροστάρη τον Τσιώγκα με 4 πόντους και βοήθειες από Σπυράτο, Στασινό και Ακτύπη, έφτασαν στο δίποντο με τελικό σκορ 53-65.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Λίγγρης με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε Ελευθέριος Καστρίσιος με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Powerpuff είχαν 21 / 46 δίποντα, 2 / 22 τρίποντα, 5 / 11 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Ο Komic είχε 15 / 39 δίποντα, 8 / 21 τρίποντα, 11 / 19 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη.

Powerpuff Boys (Ράουατ): Διάκου 5, Καστρίσιος 6(8ρ.)Μανώλης 24(8ρ.), Παπαϊωάννου 2, Ραουάτ 9, Σαμοΐλης 7, Σταμπουλτζίδης.

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Ακτύπης 7(9ρ.), Λίγγρης 14(12ρ.), Νικόλας 9(9ρ.), Ντουλές 8, Παπαντώνης, Ποθητός, Σερεβέτας 5, Σπυράτος 8, Στασινός 2, Τσιώγκας 12.

Τι μας άρεσε: Το καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο των νικητών.