15/12/2021
Γκουρούδες 19 16 20 16 - 71 -
Deportivo Faliro 17 16 20 11 - 64 -

Δεν λυγίζουν οι Γκουρούδες!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Μπασκετάκι Αρένα, σε ένα πολύ όμορφο ματς με ωραίες φάσεις και τρομερή ταχύτητα, οι Γκουρούδες δεν λύγισαν ούτε από την πίεση της εξαιρετικής Deportivo , επικρατώντας δύσκολα με 71-64.

Καταπληκτικό το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να προσφέρουν απλόχερα θέαμα και τους Γκουρούδες να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 19 – 17. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς με τους Μπαλαούρα και Π.Αχή στην επίθεση να έχουν από 6 πόντους, για να ισορροπήσει στη συνέχεια η Ντεπορτίβο με το Κριεκούκη να είναι καυτός με 8 πόντους και τον Τσάβαλο να ακολουθεί με 5(19-17).

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να έχουν ρυθμό στην επίθεση και το σκορ ημιχρόνου να είναι 35 – 33. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και είχαν πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σαφρά με δύο τρίποντα, Γαρμπή με 5 πόντους και Μπίμπα με 4, ενώ τα πρώτα βιολιά για τους Γκουρούδες που έχασαν με τραυματισμό το Ν.Αχή, ήταν Π.Αχής με 6 και Μελάγιες με 4 πόντους αντίστοιχα(35-33).

Το ματς συνέχιζε να είναι ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο με το επιμέρους σκορ να είναι ισόπαλο 20 – 20. Ο Π.Αχής ήταν μπροστάρης για τους Γκουρούδες με 7 πόντους και είχε από κοντά τους Λημνιάτη με 5 και Μπαλαούρα, Μελάγιες με τρίποντα. Για την Deportivo , που απαντούσε άμεσα, ξεχώρισαν οι Σαφράς(2), Μπίμπας με τρίποντα και Γάτσιος με 5 πόντους(55-53).

Οι Γκουρούδες μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο τέταρτο δεκάλεπτο! Έτρεξαν σερί 10 – 0 με Οικονόμου(5), Λημνιάτη και Π.Αχή με το σκορ να γίνεται 65 – 53. Η αντίδραση της Ντεπορτίβο ήταν πολύ γρήγορη και με 4 πόντους του Γαρμπή, τρίποντο του Τσάβαλου και καλάθι του Μπίμπα, μείωσε 65 – 61. Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι γηπεδούχοι με καλάθι του Μπαλαούρα και τέσσερις συνεχόμενες βολές του ψύχραιμου Μελάγιες, κλείδωσαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη και απλά ο Τσάβαλος με νέο τρίποντο, διαμόρφωσε το τελικό 71 – 64.

Mvp αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παύλος Αχής με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανέστης Κριεκούκης με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Γκουρούδες είχαν 23 / 41 δίποντα, 6 / 31 τρίποντα, 7 / 8 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη. Η Deportivo είχε 14 / 40 δίποντα, 11 / 47 τρίποντα, 3 / 6 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Γκουρούδες(Λημνιάτης): Οικονόμου 5, Μελάγιες 11, Ν.Αχής 5, Αργυράκης, Λημνιάτης 7(8ρ,7ασιστ), Π.Αχής 24(10ρ.), Μπαλαούρας 15(6ρ.), Ελευθερίου 4(11ρ.).

Deportivo Coin(Μαρινάκης): Σαφράς 12, Κακαλέτρης (10 ρ.), Τσάναλος 13, Κριεκούκης 9(12ρ.), Γάτσιος 7(9ρ.), Μπίμπας 9(6ρ.), Γαρμπής 14(6ρ.).

Τι μας άρεσε: Εξαιρετικό παιχνίδι από δύο πολύ ποιοτικές ομάδες με highlights τις συνεργασίες Λημνιάτη — Αχή!