02/03/2024
Gunners 18 17 7 14 - 56 -
Hurricanes 8 11 15 23 - 57 -

Δε μπαίνει αυτό το σουτ ρε Χαράλαμπε!

Οι Gunners ξεκίνησαν το ματς με το πόδι πατημένο στο γκάζι, σκόραραν από κοντά με τον Παπαδόπουλο και από τη γραμμή των 6,75 με τον Ραυτόπουλο και τον Καραμπέτσο. Ο Μεντής ηγήθηκε της επιθετικής προσπάθειας των Hurricanes, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να τους κρατήσει κοντά στους προπορευόμενους γηπεδούχους. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 18-8!

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι βρήκαν για τα καλά το χέρι τους από μακριά, από τα πρώτα μόλις πέντε λεπτά, και με σκόρερ τον Παπαδόπουλο και τον Πάνια, απέκτησαν μαξιλαράκι ασφαλείας 17 πόντων, 27-10! Περσίτσας και Μεντής αντέδρασαν για τους Hurricanes, οι οποίοι αύξησαν την πίεση τους, αλλά δεχόμενοι ακόμα ένα τριποντάκι από τον Ραυτόπουλο και τον Πάνια, έκλεισαν και το δεύτερο δεκάλεπτο σε θέση συνοδηγού, 35-19.

Ο Ιωαννίδης πατούσε καλά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, πάλεψε μόνος του και πέτυχε επτά πόντους στο πρώτο τετράλεπτο, μειώνοντας έτσι τη ψαλίδα στους 11. Ο Ραυτόπουλος και ο Πάνιας έδωσαν τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις στους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως είδαν τους Hurricanes να μειώνουν εκ νέου στους οκτω μετά το τρίποντο του Περσίτσα και το δίποντο του Βλάχου. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 42-34.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα δύο λεπτά οι Gunners, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Μεντής, ευστοχώντας σε δύο τριποντάκια και μειώνοντας στους δύο, 42-40! Ο Παπαδόπουλος με προσωπικές ενέργειες έδωσε ξανά ανάσα στους γηπεδούχους, 53-45, όμως η μεγάλη προσπάθεια του Μεντή, του Κασσελάκη και του Λατίφη δικαιώθηκε, καθώς ο Μεντής με ένα απίστευτο τρίποντο από τη γωνία στην εκπνοή, χάρισε τη νίκη στους Hurricanes, γεγονός που απλοποιεί σε μεγάλο βαθμό την παραμονή τους στην Evolution.

Betsson MVP για τους Hurricanes αναδείχτηκε ο Χαράλαμπος Μεντής με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 2 ασιστ, ενώ από τoυς Gunners διακρίθηκε ο Ηλίας Παπαδόπουλος με 19 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 ασίστ.

Gunners (Καραμπέτσος): Ζούρος, Καραμπέτσος 7, Λεβέντης 5, Πάνιας 16, Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος 19, Ραυτόπουλος 9.

Hurricanes (Βασιλειάδης): Βασιλειάδης, Βλάχος 6, Ιωαννίδης 8, Κασσελάκης 5, Λατίφης 4, Μεντής 22, Περσίτσας 10, Ρούσσος, Ταμιωλάκης 2.

Τι μας άρεσε: Το ασύλληπτο buzzer beater του Μεντή!