45
MnP 5 14 8 18 - 45 -
Άξονας BC 15 10 18 13 - 56 -

Δεν μπορεί να χάσει ο Άξονας!

Ο Άξονας για ακόμη μια φορά μπήκε αρκετά δυναμικά μέσα στο παιχνίδι και την επίθεση του να είναι σε ένα αρκετά καλό επίπεδο και η άμυνά του , να είναι αυτή η οποία τους έδωσε και την διαφορά των 10 πόντων. Από την άλλη οι MnP δεν μπήκαν καθόλου καλά στο παιχνίδι και με την επίθεσή τους να χωλαίνει έμειναν μόνο στους 5 πόντους.

Τα πράγματα όμως θα αλλάξουν στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς οι MnP μπόρεσαν να ανακάμψουν και χάρης τα συνεχόμενα mid range καλάθια του Μόκκα να πλησιάσουν στους 6 πόντους. Η καλή σχετικά πορεία του Άξονα συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο ο Ερμείδης με τα μεγάλα του σουτ έδωσε μια ανάσα στην ομάδα του.

Οι MnP όμως δεν ήταν αρκετά συγκεντρωμένοι και έτσι έχασαν την ευκαιρία τους να μειώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά και να χτυπήσουν το ματς στα ίσα , έτσι ο Άξονας και συγκεκριμένα ο Κυπριανίδης είδαν την ευκαιρία και έτσι κατάφεραν με ένα μεγάλο σερί πόντων να ξανά πάρουν την διαφορά με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν όμως κάτω και προσπάθησαν για ακόμα μια φορά να φτάσουν κοντά στο σκορ με τον Καραμπά και να πάρουν το κάτι παρπάνω από το παιχνίδι , όμως η ζημιά είχε ήδη γίνει και έτσι ο Άξονας έφυγε νικητής με το τελικό σκορ να είναι 45-56.

MVP του αγώνα είναι ο Γιώργος Κυπριανίδης ο οποίος πέτυχε double double έχοντας 16 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ενώ για τους MnP πρωταγωνιστής είναι ο Αλέξανδρος Μόκκας ο οποίος έκανε και αυτός double double με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ.

MnP: Λάσκος , Μπασιακούλης , Κυριαζής , Κεχίδης 2 , Κιοσέογλου 2 , Στρουζας , Καραμπάς 15 , Μόκκας 24 (2) , Μπουρλετσίκας 2

Άξονας: Γκάτζιος 2 , Τζιβάνης , Ερμείδης 25 (4) , Κυπριανίδης 16 (1) , Γιοσμάς , Μαργώνης 3 (1) , Γουγουλάκης 10 (1)