20/11/2022
Ανακασιακός 8 14 9 13 - 44 -
Ναυάγια 14 9 19 13 - 55 -

Δεν "ναυάγησε" η πεντάδα!

Αν και κατέβηκαν με μια πεντάδα, τα Ναυάγια κέρδισαν τον Ανακασιακό με 44-55 στο κλειστό του Σπάρτακου, παίρνοντας έτσι την δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη στον πρώτο όμιλο του Basketaki Rebound League!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα Ναυάγια, καθώς με 8 πόντους του Καραβασίλη και 6 του Αναστασίου, προηγήθηκαν με 8-14. Ο Μακρής με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Μπαλός και Κατσίκας.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με τον Ανακασιακό να βρίσκει ρυθμό και με 4 πόντους του Καμζέλα και 4 του Τζομπανάκη, πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 21-20. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 22-23, με τον Αναστασίου να σκοράρει ακόμη 5 πόντους και τον Ανδριγιαννάκη να ευστοχεί από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Ναυάγια ανέβασαν εκ νέου στροφές και με προσωπικό show του Καραβασίλη με 15 πόντους, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 11 πόντων, 31-42. Δεν μπόρεσαν οι μπλε να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 3 πόντους του Καμζέλα και τα δίποντα των Μπαλού, Κατσίκα και Αλεξίου. Σκορ τρίτης περιόδου 31-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ασπρόμαυροι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με εύστοχες προσπάθειες των Καραβασίλη, Θωμά και Ανδριγιαννάκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 44-55. Για την ομάδα από την Ανάκασα βρήκαν στόχο στα τελευταία λεπτά οι Τζομπανάκης, Κατσίκας και Αλεξίου, μαζεύοντας τον διαφορά από τους 16 πόντους!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/13 βολές, 20/58 δίποντα και 0/20 τρίποντα. Πήραν 64 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 17 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/22 βολές, 13/43 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 4 λάθη.

Πολυτιμότερος του Ανακασιακού ο Καμζέλας με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/7 βολές, 5/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο, ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp για τα Ναυάγια ο Καραβασίλης με 30 πόντους (double-double), έχοντας 8/9 βολές, 5/11 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Ανακασιακός (Χαλεπάκης): Ξεΐνης 2, Καμζέλας 11, Μπαλός 5, Μακρής 4, Ζήρος 1, Κατσίκας 4, Αλεξίου 7, Τζομπανάκης 10

Ναυάγια (Καραβασίλης): Αναστασίου 13, Ανδριγιαννάκης 6 (2), Καραβασίλης 30 (4), Μελισσάρης 1, Θωμάς 5

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους τα Ναυάγια!