15/10/2022
Optimus Priamus 4 8 14 19 - 45 -
Beerokoillers 8 10 9 9 - 36 -

Δεν σπάει το αήττητο για τον Optimus Priamus!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development, ο Optimus Priamus όντας καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, πραγματοποίησε τη τρίτη συνεχόμενη νίκη του, καθώς επιβλήθηκε των Beerokoillers με σκορ 45-36 .

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν συνολικά δώδεκα πόντους. Οι παίκτες του Αντωνουσάκη με όπλο την άμυνά τους, αλλά και το Λοίζο(4π) να ηγείται των προσπαθειών τους, πέτυχαν 4 αναπάντητους πόντους. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με καλάθια των Καπελέ(4π), Κεφαλά(2π) και Νεοφύτου(2π), έκλεισαν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα 4 πόντων(4-8).

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, οι Beerokoillers με μπροστάρη τον Νεοφύτου(4π), αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους 6 πόντους(8-14). Στη συνέχεια με ένα ισόπαλο επιμέρους σκορ(4-4), οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ 14-18 . Για τους γηπεδούχους ο Δάρας πέτυχε 4 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νεοφύτου είχε 5 πόντους .

Στη έναρξη της τρίτης περίοδο, ο Νεοφύτου συνέχισε να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και συνεπικουρούμενος από τους Καπελέ(2π) και Κοσμαδάκη(1π), έφτασαν την διαφορά στους 7 πόντου(18-25). Η αντίδραση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει και με ένα επιμέρους 8-2, βρέθηκαν μια στροφή πριν το τέλος της αναμέτρησης στο μείον ένα(26-27) . Ο Λοίζος πέτυχε 4 πόντους για τον Optimus.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ του Basketaki Arena και με 5 πόντους από τους Φλώρου(3π) και Καλτσάκα(2π), πέρασαν για δεύτερη φορά μπροστά στο παιχνίδι(31-29). Οι γηπεδούχοι, παράλληλα, "μάσησαν σίδερα στην άμυνα και βρέθηκαν στο +8 (40-32) .Με την λήξη του ματς, ο Optimus πανηγϋρισε μια δύσκολη και συνάμα δίκαιη νίκη, με σκορ 45-36 .

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Λοΐζος, με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ για τους ηττημένους, ο Αλεξανδρος Νεοφύτου είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο .

Ο Optimus Priamus είχε 17/50 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 5/14 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/39 δίποντα , 2/21 τρίποντα, 8/16 βολές, 39 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη .

Optimus Priamus(Αντωνουσάκης): Παπαδάκος , Φλώρος 6, Φουντουκάκης, Καλτσάκας 11, Σκουτέρης, Λοΐζος 10, Λύκος 2, Ορφανουφάκης, Νομικός 2, Δάρας 5, Χατούνογλου2 .

Beerokoillers(Μανδηλαράς) : Αχιλέ 6, Κοσμαδάκης 3, Κατσίκης 1, Ψεματίκας 1, Λιακόπουλος, Μανδηλαράς, Κεφαλάς 2, Καπελλές 11, Νεοφύτου 10, Κεραμίδας 3 .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών !