15/03/2023
L' Ovelha Negra 8 9 17 13 - 47 -
Tinder Bologna 14 8 8 12 - 42 -

Δεν σταματιέται η L'Ovelha Negra!

Τέταρτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για την L' Ovelha Negra στον πρώτο όμιλο της Evolution League, καθώς στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής κέρδισε δύσκολα την Team Niko με 47-42 και την έπιασε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Σαφώς ανώτερη ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης η Team Niko, καθώς με τους Λάσκαρη, Καραμαλίγκα και Κολυβάκη να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, προηγήθηκε με 6-14, καθώς με 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 8-14, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Γρηγορόπουλος, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Καλούδης, Σπάθης και Κλεφτόγιαννης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με τους Κολυβάκη, Καραμαλίγκα και Λάσκαρη να βρίσκουν στόχο, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 10-22. Ωστόσο, η L' Ovelha Negra αντέδρασε εκ νέου και με τους Σαπλαούρα, Κοκκινέλη, Κλεφτόγιαννη και Λάνη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, μείωσε στους 5, 17-22!

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Γρηγορόπουλου, 5 του Σαπλαούρα και 3 του Λάνη, πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 34-30. Λίγα πράγματα επιθετικά για την παρέα του Μπούρα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Λάσκαρη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 34-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η L' Ovelha Negra άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Κοκκινέλη, Σαπλαούρα και Καλούδη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 47-42. Για την Team Niko στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Κολυβάκης, Λάσκαρης και Μπούρας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/24 βολές, 18/46 δίποντα και 0/13 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 6 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/8 βολές, 15/30 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp της L'Ovelha Negra ο Κλεφτόγιαννης με 6 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 2/4 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Team Niko ο Λάσκαρης με 18 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 4/5 δίποντα και 2/5 τρίποντα, ενώ πήρε 7 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη.

L'Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Κλεφτόγιαννης 6, Λάνη 5, Καλούδης 4, Σπάθης 3, Σαπλαούρας 11, Κοκκινέλης 10, Γρηγορόπουλος 8

Team Niko (Μπούρας): Λάσκαρης 18 (2), Κολυβάκης 11, Μπούρας ,  Παπαπαύλου 1, Yi, Γκεζερλής 4, Καραμαλίγκας 8

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!