08/12/2021
Patras LakiStars - - - - - 49 -
Footballistas - - - - - 59 -

Δεν σταμάτησαν στην στάση των Lakistars και συνεχισαν απτόητοι οι Footballistas!

Ακόμα μία νίκη κατάφεραν να πάρουν οι «ποδοσφαιριστές» της Master League με θύμα αυτή την φορά την πολύ ορθά οργανωμένη ομάδα των Patras LakiStars. Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν στην φαρέτρα τους τα βέλη που ακούν στα ονόματα Μαγγιώρος, Μαρκόπουλος, Καμπάσης, αλλά οι Footbalistas βασίστηκαν στο γρήγορο παιχνίδι τους και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. 45-59 ήταν το τελικό σκορ αυτού του συναρπαστικού αγώνα!

Μια διαφορά 7 πόντων δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στο 1ο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Λουμπαρδέα έπιασε στον ύπνο τους Stars και έτρεξε το γήπεδο. Πέτυχε καλάθια στο transition και έσπασε την άμυνα-box των γηπεδούχων με τα σουτ της. Με 10 πόντους τελείωσε το δεκάλεπτο ο Μαρκόπουλος και με 2 καλάθια ακολούθησε ο Αγουρίδης. Στο τρίποντο του Μαρκόπουλου και στους 4 πόντους του Καμπάση αρκέστηκε ο coach A. 11-18 ήταν το επιμέρους σκορ!

Πιο αργό ήταν το τέμπο της 2ης περιόδου. Ο ρυθμός έπεσε με τις 2 ομάδες να είναι σε γενικές γραμμές άστοχες. Η διαφορά έπεσε μόλις 1 πόντο (20-26). Τους 9 πόντους έφτασε ο Καμπάσης στο ημίχρονο, ενώ για τους Footballistas σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Παναγόπουλος με 5 πόντους μεταξύ των οποίων και 1 δύσκολο τρίποντο. Το «φτωχό» 9-8 ήταν το σκορ του 2ου μισού του α΄ημιχρόνου.

Σε διψήφιο και συγκεκριμένα στους 7 πόντους έφτασε η διαφορά μεταξύ των 2 ομάδων στο 3ο δεκάλεπτο του ματς. Με συγκεκριμένο πλάνο και άμυνα από ατσάλι, οι Footballistas έγιναν για τα καλά, οι ηνίοχοι του αγώνα. 7 πόντους είχε ο Αγουρίδης και 6 ο Λουμπαρδέας για τους φιλοξενούμενους. 2 τρίποντα πέτυχε ο Μαγγιώρος και σε 1 σουτ έξω από τα 6.75 ευστόχησε ο Μητρόπουλος. Το σκορ της περιόδου ήταν 15-21.

Μπορεί οι LakiStars να μην πτοήθηκαν από το -12 και να προσπάθησαν για την μεγάλη ανατροπή στην 4η περίοδο, αλλά δεν τα κατάφεραν. Μόνο ο Καμπάσης ήταν αξιόπιστος επιθετικά (6 πόντοι) και αυτό δεν ήταν αρκετό σε καμία περίπτωση. 45-59 ήταν το τελικό σκορ του παιχνιδιού, με τους Footballistas να κερδίζουν ακόμα έναν αγώνα παρά τις πολλές τους ελλείψεις. 4 πόντους είχε ο Λουμπαρδέας και 1 τρίποντο έβαλε ο Παναγόπουλος για την αρμάδα του Βουρνά!

Mvp του αγώνα ήταν ο Νικόλας Λουμπαρδέας με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ (1-9), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 5 λάθη σε 35:16 λεπτά αγώνα. Για την ομάδα του coach Αγγελόπουλου ξεχώρισε ο Δημήτρης Καμπάσης με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ (4-4), 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 27:13 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Patras LakiStars είχαν 10/37 δίποντα (27%), 6/24 τρίποντα (25%), 7/12 βολές (58,3%), 42 ριμπάουντ (12-30), 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 16 λάθη. Οι Footballistas είχαν 19/40 δίποντα (47,5%), 4/23 τρίποντα (17,4%), 9/20 βολές (45%), 40 ριμπάουντ (10-30), 8 ασίστ, 8 κλεψίματα και 12 λάθη.

Patras LakiStars(Αγγελόπουλος): Μαρκόπουλος 4, Κάτσενος 2, Μάργελος 6 (14 ριμπ), Σαββόπουλος, Καμπάσης 15 (8 ριμπ), Μαγγιώρος 6, Τζελέπης 7, Μητρόπουλος 5.

Footballistas(Ρουλειώτης-Βουρνάς): Δημητρίου 1 (8 ριμπ), Δημητρόπουλος, Μαρκόπουλος 13 (7 ριμπ), Λουμπαρδέας 11 (10 ριμπ), Παναγόπουλος 15, Αγουρίδης 12 (7 ριμπ), Σπαλιάρας 7.

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν για τους νικητές ο Λεονάρδος Μαρκόπουλος που εκτός ότι ήταν ο καλύτερος αμυντικός της ομάδας του, τράβηξε μόνος του κουπί στην 1η περίοδο του ντέρμπι!

Τι μας άρεσε: Η χημεία και το γρήγορο τέμπο των Footballistas!