21/11/2022
Patras Havalakers 15 14 15 19 - 65 -
Μπεκρίμ Team 8 12 15 22 - 57 -

Δεν σταματούν πουθενά οι Havalakers

Την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα ματς στο Basketaki Patras Cup πέτυχαν οι Havalakers, οι οποίοι έκαμψαν την αντίσταση της Mpekrim Team (65-57), μετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, που διεξήχθη στο «Promitheas Park».

Οι βάσεις για τη νίκη των Havalakers μπήκαν από πολύ νωρίς στο παιχνίδι, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα έχτισαν γρήγορα μια διαφορά 8 πόντων στα τέλη του Α' δεκαλέπτου (16-8).

Στη δεύτερη περίοδο, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Σίψα, ο οποίος θύμιζε...Mike James, oι Havalakers έφτασαν ακόμα και στο +14 (26-12), με τους Mpekrim Team να ισορροπούν στο φινάλε του πρώτου μέρους και με κύριους εκφραστές τους Αγουρίδη και Ανδρέα Δημήτρη να μειώνουν στους 10 (30-20).

Η εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα στο Γ' δεκάλεπτο. Οι Mpekrim Team προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά, όμως κάθε φορά που πλησίαζαν, οι Havalakers πατούσαν...γκάζι και εξαφανίζονταν. Έτσι, η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους Havalakers να διατηρούν μια διψήφια διαφορά (46-35).

Στην τελευταία περίοδο, οι Mpekrim Team πάλεψαν και προσπάθησαν να αλλάξουν τους συσχετισμούς στην αναμέτρηση, ωστόσο η εμπειρία των τυπικά γηπεδούχων, έπαιξε καταλυτικό παράγοντα, ώστε να διαχειριστούν την κούραση και την πίεση των αντιπάλων τους και να φτάσουν άνετα στο ροζ φύλλο.

Betsson ΜVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάριος Κεχαγιάς, ο οποίος είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από τη Mpekrim Team ξεχώρισε ο Δημήτρης Αγουρίδης με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι νικητές ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 19/52 δίποντα, 6/18 τρίποντα και 9/14 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 52 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 μπλοκ και 20 λάθη, Οι ηττημένοι από την άλλη, είχαν 19/56 δίποντα, 6/25 τρίποντα και 1/5 βολές. Μέτρησαν ακόμα 42 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 15 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 16 λάθη.

Havalakers: Δρίβιλας 4, Κεχαγιάς 13, Κυρσανίδης 2, Παπαδόπουλος 10, Ροκανάς 7, Σίψας 15, Τζέλης 6, Χρυσανθόπουλος 8

Mpekrim Team: Αγουρίδης 11, Γεωργίου 8, Γιαννάτος 2, Δημήτρης Α. 6, Δημήτρης Χ. 0, Κατσαμπίρης 0, Νικολόπουλος 5, Παναγόπουλος 6, Παπαγεωργίου 0, Προδρομίδης 8, Τσερκέζης 3, Φράγκος 8